Konserwacja instalacji centralnego ogrzewania

Systemy, które znajdują się w domu i polegają na ogrzewaniu domów są bardzo niezawodne, ale podobnie jak wszystkie urządzenia mechaniczne, od czasu do czasu potrzebują sprawdzenia.

   Certyfikowany profesjonalista powinien, co najmniej raz w roku przeprowadzić konserwację instalacji centralnego ogrzewania, sprawdzić instalacje wodociągowe a także zadbać o konserwacje instalacji gazowej.

   Rutynowe kontrole umożliwiają wykrycie pojawiających się problemów, zanim zostaną ujawnione w sytuacjach awaryjnych, a regularne czyszczenie kluczowych elementów sprawi, że systemy działają skutecznie i utrzymają, jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Zależnie od konkretnego typu instalacji w domu (pompy ciepła, sprężone powietrze i układy hydrauliczne są najczęstsze), zalecane są procedury konserwacyjne. Jednak w celu uzyskania maksymalnej skuteczności, co najmniej dwie wizyty konserwacyjne będą niezależnie od typu systemu.

Podstawy dla pieców z wymuszonym obiegiem powietrza i układów hydraulicznych obejmują:

Układy powietrza wymuszonego (ciepło przepływa przez kanały) ogrzewane albo piecem opalanym gazem lub olejem.
Układy hydrauliczne (ciepło przechodzi przez grzejniki) ogrzewane albo kociołkiem gazowym lub olejowym.

    Konserwacja instalacji centralnego ogrzewania (sezonowa) jest koniecznością do utrzymania systemu ogrzewania i chłodzenia, a poza wymianą filtra powietrza, najlepiej jest to wykonywać przez licencjonowanego specjalistę i uzyskać gwarancję. Nie można dokonywać poważnych napraw w systemie, ponieważ można sobie wyrządzić szkodę lub spowodować dalsze uszkodzenie sprzętu.

  Aby utrzymać system w sprawności, poczynając od termostatu i kontynuując przez system dostarczania (przewodów) i do jednostki zewnętrznej, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie sprawdzania od termostatu.

Konserwacja instalacji gazowej

    Natomiast konserwacja instalacji gazowej obejmujemy wszystkie aspekty instalacji gazowej z pieców gazowych, kominków gazowych i innych elementów napędzanych gazem. Konieczny jest certyfikat zgodności (tj. certyfikat gazowy), który musi zostać podpisany przez certyfikowanego instalatora LP.  Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń, od czasu do czasu instalacja może wymagać konserwacji. Usługi serwisowe w tym zakresie dotyczą urządzeń gazowych: może to być wszystko, począwszy od naprawy strumieni, przenoszenia jednostek, wymiany uszkodzonych części itp.

Konserwacja instalacji wodociągowej

   Instalacje wodociągowe wymagają natomiast konserwacji prewencyjnej, która obejmuje zaplanowane i regularnie prowadzone prace mające na celu utrzymanie infrastruktury w dobrym stanie, takie jak kontrola sieci, przepłukiwanie studni, czyszczenie i smarowanie części mechanicznych oraz wymiana elementów o ograniczonej trwałości. Czasami obejmuje również drobne naprawy i wymianę, podyktowane rutynowymi badaniami.

   Konserwacja korygująca: wymiana lub naprawa czegoś, co zostało wykonane nieprawidłowo lub które należy zmienić; przykładem jest realokacja trasy rurociągu lub wymiana uszkodzonej pompy.

    Konserwacja reaktywna: zwykle występuje w wyniku awarii i nieprawidłowego działania lub awarii sprzętu. Jeśli konserwację instalacji wodociągowej wykonano prawidłowo i regularnie, może ona zmniejszyć ryzyko kosztownych napraw. Kluczem do zapewnienia skutecznej konserwacji urządzeń jest upewnienie się, że obowiązki są jasno zdefiniowane, a personel techniczny dysponuje narzędziami i umiejętnościami, aby skutecznie wykonywać swoje zadania. Konieczne jest także zaplanowanie profilaktycznej konserwacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *