Koniec drukowania paragonów

paragon-jarmolukPod koniec 2017 roku wszyscy przedsiębiorcy będą musieli podjąć się zmian w zakresie używanych kas fiskalnych. Obecne urządzenia trzeba będzie wymienić na takie, które będą rejestrować sprzedaż tylko i wyłącznie w sposób elektroniczny. Cel tego przedsięwzięcia jest taki, aby handlowcy zaprzestali wydawania drukowanych paragonów, które zostaną zastąpione przez te elektroniczne.

Ministerstwo Rozwoju jest autorem tego pomysłu, aby nieco zmodernizować sposób działania jakim rządzą się kasy fiskalne. Taka zmiana ma pomóc w ograniczeniu szarej strefy, uszczlenić system oraz spopularyzować obrót bezgotówkowy. Szacuje się, że elektroniczne paragony pozwolą na wzrost wpływów pochodzących z podatku VAT o 2-3 miliardów rocznie. To faktycznie dobra zmiana, która przyniesie wiele pieniędzy do budżetu państwa.

Niemniej jednak, sami handlowcy są podzieleni co do tego pomysłu. Szczególnie obawiają się właściciele małych sklepów, dla których taka zmiana będzie się wiązać z kolejnymi kosztami. Niektózy uważają, że są to niepotrzebne koszty, które mogą doprowadzić do upadku wielu lokalnych punktów handlowych. Wielkie sieci oczywiście poradzą sobie z tym obowiązkiem, gdyż wiele z nich już dawno stosuje nowoczesne terminale, w których bardzo łatwo będzie skonfigurować nową funkcjonalność.

Duże obawy wzbudza również kwestia danych osobowych. Klientom oraz handlowcom będzie zdecydowanie łatwiej, gdyż niekiedy muszą długo przechowywać dowody sprzedaży. Samo przesyłanie danych do jednego wspólnego rejestru będzie zadaniem bardzo poważnym. Ochrona danych musi tutaj stać na najwyższym poziomie, gdyż jeżeli klient nie otrzyma papierowego paragonu, to będzie musiał zostawić swój numer telefonu lub adres poczty internetowej. Są to dane, których wyciek mógłby spowodować poważne problemy. Kwestia odpowiednniej administracji danymi osobowymi odegra w całym przedsięwzięciu rolę kluczową.

Zalety płynące z tego rozwiązania są widoczne gołym okiem. Przykładem mogą być zwroty i reklamacje towarów – konsument nie będzie musiał posiadać ze sobą paragonu, gdyż będzie on dostępny w centralnej bazie danych. Jest to rozwiązanie również ekologiczne, gdyż oszczędzamy surowce służące do produkcji papieru.