Kolokacja serwera – korzyści dla firmy

server-heatsinkSerwer na własny użytek to obecnie podstawowy element funkcjonowania w zasadzie każdej firmy pracującej za pośrednictwem sieci. Jednak jego obsługa i dbałość o prawidłowe działanie wymaga zapewnienia odpowiednich warunków pracy i sprawnego rozwiązywania potencjalnych problemów.

Oprócz opcji hostingu współdzielonego czy dedykowanego, coraz większą popularnością cieszy się kolokacja serwera. Sprint Data Center jest dostawcą różnego typu usług hostingowych, w tym kolokacji, polegającej na umieszczeniu jednego lub grupy serwerów klienta w centrum danych, czyli serwerowni. Uwalnia to klienta od wielu kłopotów związanych z ryzykiem awarii infrastruktury sieciowej lub awarii zasilania. Nietrudno wyobrazić sobie, jakie na przykład straty w działalności sklepu internetowego może spowodować kilkugodzinna przerwa wynikająca z braku prądu. Tymczasem profesjonalna serwerownia wyposażona jest w dodatkowe generatory, które gwarantują ciągłość pracy serwera klienta, a co za tym idzie, jego systemu operacyjnego. Podobnie w przypadku awarii łącza, następuje wtedy automatyczne przejęcie transmisji danych przez łącze zapasowe.

Kolokacja serwera w Sprint Data Center oznacza jednocześnie bezpieczeństwo danych – klient jest jedynym użytkownikiem serwera stanowiącego jego własność, ma pełną swobodę w zakresie oprogramowania i konfiguracji sprzętu oraz całkowitą kontrolę nad zasobami. Ponadto firma korzystająca z kolokacji ma do dyspozycji szybkie i pozbawione limitów łącza przy jednoczesnych niskich kosztach transferu. Profesjonalna serwerownia gwarantuje stworzenie niezbędnych dla prawidłowej pracy serwerów warunków. Chodzi między innymi o tego rodzaju zabezpieczenia, jak dodatkowe zasilanie energetyczne, filtrowanie powietrza i klimatyzacja zapewniająca stały poziom temperatury i wilgotności, system przeciwpożarowy, stały monitoring, system kopii zapasowych, wreszcie bezpieczna lokalizacja.

Kolokacja to nie tylko fachowa opieka nad drogim sprzętem, szybszy i tańszy transfer danych, bezpieczeństwo i niezawodność. To także znaczna oszczędność, bowiem zwalnia klienta od konieczności inwestowania w drogie centrum danych z całą infrastrukturą w postaci wysokiej jakości klimatyzacji, systemów bezpieczeństwa czy łączy o wysokiej przepustowości, energię, kadrę techniczną itd. Reasumując, kolokacja serwera jest  bez wątpienia lepszym rozwiązaniem niż hosting współdzielony, a nawet w niektórych przypadkach dedykowany, zwłaszcza dla firm ceniących przede wszystkim jakość i wygodę.