Kolejny krok – mieszkanie

Kupno własnego mieszkania to duże wydarzenie w życiu każdego, kto się na to decyduje. Wybór lokalizacji, metrażu, standardu to trudne decyzje zależne nie tylko od naszego wyobrażenia o wymarzonym „własnym kącie”, ale także (jeśli nie – przede wszystkim) od kwoty, którą dysponujemy.

Co roku w największych polskich miastach prowadzone są badania, które mają na celu wskazanie, które dzielnice wspomnianych miast i jakie typy mieszkań Polacy preferują. Taki ranking został oczywiście przeprowadzony także w Warszawie.

Analiza transakcji kupna-sprzedaży na rynku nieruchomości w stolicy wykazała, że w ubiegłym roku największym powodzeniem cieszyły się mieszkania na Mokotowie. Ponad 13 procent wszystkich tego typu transakcji dotyczyło właśnie tej dzielnicy Warszawy. Dlaczego tak się dzieje?

Jak powszechnie wiadomo mieszkania w Warszawie nie należą do najtańszych.  Średnia cena za 1m² w najdroższej dzielnicy – Śródmieściu – przekracza 10 tys. PLN.  Na Mokotowie cena ta kształtuje się nieco powyżej 8 tys. PLN, a więc też dość wysoko. Zaletą tej dzielnicy jest natomiast jej różnorodność – zgodnie z zasadą „dla każdego coś dobrego” znajdziemy tu zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, zabytkowe budynki, ale także bloki wielkopłytowe. Co ciekawe – szacuje się, że ponad połowa apartamentowców w Polsce zlokalizowana jest właśnie na Mokotowie. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z najmodniejszych dzielnic stolicy.

Kolejnym, ważnym argumentem za wyborem mieszkania właśnie w tej lokalizacji jest usytuowanie tu uczelni wyższych – Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jest to zatem doskonałe miejsce dla studentów i wykładowców.

Niezaprzeczalnym atutem Mokotowa jest ponadto duża ilość drzew i zieleni oraz parki miejskie (na przykład Pole Mokotowskie). Nie bez znaczenia jest również bardzo dobra infrastruktura komunikacyjna.

Wszystkie te argumenty „za” sprawiają, że osoby szukające mieszkań w Warszawie, są czasem skłonne kupić lokal nieco droższy (w przeliczeniu na metr kwadratowy) o mniejszym metrażu, za to w modnej, dobrze postrzeganej dzielnicy. Stąd też niezwykła popularność Mokotowa wśród osób „polujących” na wymarzone, własne mieszkanie.