Kolejny krok – mieszkanie

Kupno własnego mieszkania to duże wydarzenie w życiu każdego, kto się na to decyduje. Wybór lokalizacji, metrażu, standardu to trudne decyzje zależne nie tylko od naszego wyobrażenia o wymarzonym „własnym kącie”, ale także (jeśli nie – przede wszystkim) od kwoty, którą dysponujemy.

Co roku w największych polskich miastach prowadzone są badania, które mają na celu wskazanie, które dzielnice wspomnianych miast i jakie typy mieszkań Polacy preferują. Taki ranking został oczywiście przeprowadzony także w Warszawie.

Analiza transakcji kupna-sprzedaży na rynku nieruchomości w stolicy wykazała, że w ubiegłym roku największym powodzeniem cieszyły się mieszkania na Mokotowie. Ponad 13 procent wszystkich tego typu transakcji dotyczyło właśnie tej dzielnicy Warszawy. Dlaczego tak się dzieje?

Jak powszechnie wiadomo mieszkania w Warszawie nie należą do najtańszych.  Średnia cena za 1m² w najdroższej dzielnicy – Śródmieściu – przekracza 10 tys. PLN.  Na Mokotowie cena ta kształtuje się nieco powyżej 8 tys. PLN, a więc też dość wysoko. Zaletą tej dzielnicy jest natomiast jej różnorodność – zgodnie z zasadą „dla każdego coś dobrego” znajdziemy tu zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, zabytkowe budynki, ale także bloki wielkopłytowe. Co ciekawe – szacuje się, że ponad połowa apartamentowców w Polsce zlokalizowana jest właśnie na Mokotowie. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z najmodniejszych dzielnic stolicy.

Kolejnym, ważnym argumentem za wyborem mieszkania właśnie w tej lokalizacji jest usytuowanie tu uczelni wyższych – Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jest to zatem doskonałe miejsce dla studentów i wykładowców.

Niezaprzeczalnym atutem Mokotowa jest ponadto duża ilość drzew i zieleni oraz parki miejskie (na przykład Pole Mokotowskie). Nie bez znaczenia jest również bardzo dobra infrastruktura komunikacyjna.

Wszystkie te argumenty „za” sprawiają, że osoby szukające mieszkań w Warszawie, są czasem skłonne kupić lokal nieco droższy (w przeliczeniu na metr kwadratowy) o mniejszym metrażu, za to w modnej, dobrze postrzeganej dzielnicy. Stąd też niezwykła popularność Mokotowa wśród osób „polujących” na wymarzone, własne mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *