Kłopotliwy problem odcisków

odciskiOdciski to nie tylko i wyłącznie mało estetyczny problem, ale przede wszystkim wysokie poczucie braku komfortu oraz bólu. Jeśli tego typu dolegliwość nie jest leczona, może przerodzić się w stany zapalne. Przyczyny powstawiania tych niewielkich deformacji skórnych najczęściej leżą w źle dobranym obuwiu- kiedy but jest zbyt mały lub za duży, pojawiają się odciski. Duże tarcie lub też nacisk na stopy przyczynia się do ich powstawania. Jak wygląda proces leczenia tych problemów oraz, w jaki sposób możemy skutecznie uniknąć odcisków?

Odciski to nie tylko i wyłącznie mało estetyczny problem, ale przede wszystkim wysokie poczucie braku komfortu oraz bólu. Jeśli tego typu dolegliwość nie jest leczona, może przerodzić się w stany zapalne. Przyczyny powstawiania tych niewielkich deformacji skórnych najczęściej leżą w źle dobranym obuwiu- kiedy but jest zbyt mały lub za duży, pojawiają się odciski. Duże tarcie lub też nacisk na stopy przyczynia się do ich powstawania. Jak wygląda proces leczenia tych problemów oraz, w jaki sposób możemy skutecznie uniknąć odcisków?

Jak zapobiegać odciskom?

Nieprzyjemne otarcia na skórze stóp pojawiają się przede wszystkim u kobiet, choć mężczyzn ten problem również nie omija. To jednak panie, ze względu na noszenie butów na wysokim obcasie, szpilek czy też zbyt małego obuwia, cierpią najbardziej. Najprostszym wyjściem z tej kłopotliwej sytuacji i zapobieżenie odciskom to dobór odpowiedniego dla naszej stopy obuwia. Jeśli wybieramy but na wysokim obcasie czy szpilce musi on być w dobrym rozmiarze. Z tego typu zakupami nie należy się więc spieszyć, ponieważ szybkie przymierzenie buta w sklepie, nie da nigdy precyzyjnego obrazu tego, czy dana para pasuje do obu naszych stóp. Na odciski bardzo często narzekają również osoby z nadwagą, a także te, które posiadają liczne schorzenia czy deformacje, związane ze stopami, jak np. haluksy, nierówności kostne, płaskostopie czy zbyt wysokie podpicie. Przyczyną pojawiania się odcisków może być nawet nieprawidłowy chód i zła motoryka stawiania stóp. Jeśli problem odcisków pojawia się nagminnie, warto poszukać przyczyny i starać się ją zniwelować. Najczęściej jednak receptą na brak odcisków jest wygodne, dobrze dopasowane obuwie, unikanie zakładania obcisłych skarpetek, a także codzienna pielęgnacja stóp.

Usuwanie odcisków

Czasami jednak, mimo podejmowanych prób pielęgnacyjnych oraz teoretycznie dobrze dobranym butom- odciski się pojawiają. W takich sytuacjach należy podjąć natychmiastowe działanie, nie narażać odcisków na dalszy rozwój. Obecnie leczenie tej dolegliwości jest znacząco ułatwione. W aptekach oraz punktach handlowych dostępne są specjalne preparaty oraz produkty, które są dedykowane osobom, zmagającym się z problemem odcisków. Można więc zastosować plastry ze specjalną formułą, która nie tylko ochrania skórę w okolicy odcisku, ale przede wszystkim ją leczy. W takich przypadkach należy również zadbać o nawilżenie. Stopy należy wymoczyć w letniej wodzie, z dodatkiem delikatnego mydła lub też soli morskiej. Następnie nałożyć na nogi grubą warstwę kremu nawilżającego, tak by dostarczyć odpowiednich składników odżywczych i nawadniających. Po zakończonych zabiegach pielęgnacyjnych, należy przykleić plaster, by ochronić tą część skóry przed ponownymi otarciami czy też naciskiem. Jeśli problem mimo tego nie mija po kilku dniach, warto skonsultować się z gabinetem kosmetycznym lub też lekarzem, który pomoże pozbyć się tej kłopotliwej dolegliwości w bardzo krótkim czasie. Zawsze warto jest mieć jednak ze sobą środki, które w razie pojawienia się odcisku, zapobiegną jego dalszemu, bolesnemu naruszaniu.