Klimatyzacja i wentylacja – gdzie zamontować i jak wygląda serwis

Klimatyzacja w przeszłości była kojarzona wyłącznie z generowaniem zimnego powietrza do pomieszczenia aby je ochłodzić, szczególnie w długie gorące dni.

W dzisiejszych czasach, chcąc być bardziej precyzyjnym można powiedzieć, że klimatyzacja to sposób nadawania powietrzu pewnych właściwości. Wchodzi w to już wcześniejsze chłodzenie oraz podgrzewanie, a także osuszanie/nawilżanie.

Skoro mowa o klimatyzacji, warto też wspomnieć też o jej rodzinie. Wentylacja to cyrkulacja powietrza odbywająca się na drodze pomieszczenie – przestrzeń poza budynkiem. Dzięki temu w budynkach jest stały dostęp do świeżego powietrza.

Montaż

Montaż klimatyzacji powinien być wykonany na ścianie zewnętrznej, tak aby łatwo można było przebić się przez ściany i zamontować rury łączące klimatyzator z powietrzem na zewnątrz. Jednakże w klimatyzatorach typu split nie ma znaczenia miejsce ich umiejscowienia. Ważne jest tylko, żeby były połączone specjalnymi rurkami oraz miały odprowadzenie kondensatu. W przypadku klimatyzacji sterowanych przez pilot muszą być oddalone od tv/radia i urządzeń grzewczych i łatwopalnych o co najmniej 1 metr.

Wentylatory zazwyczaj montuje się w kratkach lub przewodach wentylacyjnych. Jednakże nie wolno! Instalować ich w pomieszczeniach gdzie umieszczone są inne wloty do przewodów spalinowych. Może skończyć się to zasysaniem spalin do pomieszczenia.

Serwis

Klimatyzacja i wentylacja to nie są przedmioty nieśmiertelne. Po pewnym czasie mogą się zepsuć, uszkodzić lub potrzeba będzie wykonania na nich jakiegoś działania. Serwis wentylacji podobny jest w zasadzie do serwisu klimatyzacji i opisać można go w ten sam sposób. Przy takiej czynności sprawdzane są po pierwsze połączenia przewodów elektrycznych (np. czy są szczelne) i one same, układy sterowania, przekaźniki, styczniki, a także czy w układzie jest odpowiednie czynnika chłodniczego. W przypadku jego braku uzupełnia się go. Oprócz tego serwis wentylacji obejmuje też sprawdzenie w jakim stanie znajduje się zespół wentylatorowy. Następuje też ocena wymienników ciepła i zabiegi czyszczące (w najgorszym razie wymiana) lameli i filtrów. Warto też sprawdzić czy pobierany przez te urządzenia prąd jest adekwatny do prawdziwej wielkości i czy zabezpieczenia działają poprawnie. Na końcu serwisu sprawdza się ogólny stan techniczny wentylacji i klimatyzacji.

W celu cieszenia się długo zamontowaną klimatyzacją i/lub wentylacją serwis i odpowiedni montaż są niezbędne.