Kiedy warto wybrać kantor internetowy, a kiedy stacjonarny?

W zglobalizowanej rzeczywistości potrzeba wymiany walut pojawia się coraz częściej. Można dokonać jej zasadniczo na trzy sposoby: za pośrednictwem banku, w kantorze stacjonarnym lub w kantorze internetowym, zwanym niekiedy e-kantorem. Jak wykazują badania, z pierwszej opcji korzysta tylko jedna na osiem osób, które chcą wymienić walutę. Dwa pozostałe rozwiązania są o wiele bardziej popularne. Czy któreś z nich jest lepsze od drugiego?

Kantory internetowe to wynalazek stosunkowo nowy, ale z którego korzysta też coraz więcej osób. Kantory stacjonarne wciąż jednak mają rozległe grono wiernych zwolenników. Niektórzy zaś wybierają czasem jeden, a czasem drugi wariant, zależnie od okoliczności. To często bowiem właśnie sytuacja, w jakiej się znajdujemy, decyduje o tym, która opcja jest bardziej atrakcyjna. Inny ważny czynnik to indywidualne przekonania i preferencje.

Kwestia przyzwyczajeń

Niepowstrzymany postęp technologiczny sprawia, że coraz większa część naszego życia toczy się online, na ekranach tabletów, smartfonów i komputerów. – Dotyczy to również wymiany walut – przyznaje przedstawiciel wrocławskiego kantoru CENT. Jeśli ktoś dokonuje wszystkich operacji bankowych w sieci, robi zakupy przez Internet i z niego właśnie czerpie bieżącą wiedzę o świecie, niemal za naturalne uzna, by tą drogą dokonywać również przewalutowań.

Nie dla wszystkich jednak jest to oczywiste rozwiązanie. Konieczność otwarcia co najmniej dwóch rachunków (w dwóch różnych walutach, które chcemy wymieniać) w przypadku chęci skorzystania z usług kantoru internetowego, a także rejestracji w tym ostatnim dla jednego będzie oznaczała zaledwie kilka kliknięć, a dla kogoś innego – dodatkowe koszty, niepewność i skomplikowane procedury. Z tego punktu widzenia wizyta w sprawdzonym kantorze stacjonarnym, który mijamy na przykład każdego dnia, wydaje się opcją zdecydowanie wygodniejszą, bo ograniczającą formalności do minimum.

Bezpieczeństwo

Kolejną ważną kwestią jest poczucie bezpieczeństwa. Niektórzy boją się, że po opuszczeniu kantoru stacjonarnego zostaną napadnięci i pozbawieni środków przez czyhających w pobliżu bandytów. Wymiana walut w e-kantorze wydaje się im więc opcją zdecydowanie mniej ryzykowną. Inni natomiast nieufnie podejdą właśnie do operacji internetowej, obawiając się ataku hakerów czy przepadnięcia pieniędzy gdzieś po drodze między jednym kontem a drugim oraz między wirtualnym kantorem a rachunkiem internetowym.

Koszty

Dla tych osób argument, że wymiana walut w e-kantorze kosztuje mniej niż w kantorze stacjonarnym, może okazać się niewystarczający. Zwłaszcza jeśli wymieniają stosunkowo niewielkie kwoty, przy których różnica w spreadzie nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Jeśli jednak dokonujemy sporych przewalutowań, związanych chociażby z działalnością służbową, oszczędności bywają aż nazbyt wymierne, by nie skorzystać z usług kantoru internetowego.

Wygoda w danych okolicznościach

Przewagą tego ostatniego jest również fakt, że działa on 24 godziny na dobę, również w niedziele i święta, czego nie można powiedzieć o każdym kantorze stacjonarnym. Jeśli musimy wymienić walutę nagle i szybko, e-kantor będzie przeważnie jedynym sensownym rozwiązaniem. Podobnie w sytuacji, gdy jesteśmy w obcym mieście, nie wiemy, gdzie znaleźć kantor z dobrym kursem, a pieniądze mimo to trzeba wymienić. Inna rzecz, że gdy na przykład przebywamy na wczasach, możliwość wymiany gotówki na gotówkę bywa istotnie wygodniejsza, niż gdybyśmy mieli najpierw dokonać przewalutowania online, a potem szukać na bankomatu. Ten zaś w wielu krajach potrafi być trudniejszy do znalezienia niż kantor stacjonarny.