Kiedy, jak i dlaczego wymieniać struny w gitarze i z czym to się wiąże?

gitara-elektryczna-parkerGrasz na gitarze i nagle słyszysz, że gitara zaczyna brzmieć głucho, brzydko i przede wszystkim nie czysto. Jakkolwiek byś się nie starał, nie możesz jej nastroić. Prawdopodobnie w takim momencie poziom zadowolenia i satysfakcji z instrumentu opada. Tak, to najwyższy czas, żeby w gitarze wymienić struny.
Dlaczego wymieniać struny w gitarze?

Grasz na gitarze i nagle słyszysz, że gitara zaczyna brzmieć głucho, brzydko i przede wszystkim nie czysto. Jakkolwiek byś się nie starał, nie możesz jej nastroić. Prawdopodobnie w takim momencie poziom zadowolenia i satysfakcji z instrumentu opada. Tak, to najwyższy czas, żeby w gitarze wymienić struny.
Dlaczego wymieniać struny w gitarze?
Z gitary, która posiada struny zniszczone i stare, nie łatwo jest osiągnąć ładne i satysfakcjonujące dla ucha brzmienie. A wiadomo, gitara musi grać ładnie. Więc pierwszym powodem, dla którego warto wymienić gitarowe struny jest brzmienie. Każdy wirtuoz gitary Ci powie, że brzmienie to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy czynnik brany pod uwagą podczas kupna gitary.
Wygoda i estetyka. Struny gitarowe, metalowe lub plastikowe, tracą swój ładny, estetyczny wygląd z biegiem czasu. Z różnych przyczyn matowieją, rdzewieją i nie mają już takiego ładnego, metalicznego połysku, jak od nowości. Zdecydowanie traci na tym ładna aparycja instrumentu a wytrawne oko gitarzysty – melomana zawsze rozpozna blask nowych strun. Oczywiście nie dla wszystkich jest to istotne, bo struny mają grać a nie wyglądać, ale pamiętajmy też o tych, którzy cenią sobie wygląd. Dla niektórych gitara to kochanka a czasami nawet żona. Stare zniszczone struny, mogą stwarzać zagrożenie dla naszych dłoni. Granie na pokrytych rdzą, nie brzmiących już, metalowych drutach może się zakończyć koniecznością użycia plastra opatrunkowego, czyli skaleczeniem. Plastikowe struny pokryte są owijką i kiedy ząb czasu zaczyna już je nadgryzać, owijka ta się zsuwa, tworząc skuteczną barykadę dla naszej ręki gitarzysty. Po pierwsze jest to nie wygodne dla wędrującej po gryfie gitarowym dłoni, po drugie może powodować mało przyjemne otarcia naskórka, a tego lepiej uniknąć.
Więc struny gitarowe warto wymienić dla estetyki, wygody, bezpieczeństwa oraz brzmienia gitary.
Jak wymienić struny w gitarze?
Zaleca się wymienianie strun po kolei, od najgrubszej lub od najcieńszej. Zdejmowanie wszystkich strun naraz odbija się niekorzystnie na gryfie, który się odpręża, co może powodować zakłócenia w brzmieniu gitary. A wiemy, że brzmienie jest najważniejsze.. Przy zdejmowaniu strun dla wygody i żeby nie trwało to długo, luzujemy strunę na kluczu i wyciągamy jej koniec przez dziurkę, przez którą nasza struna gitarowa jest przeciągnięta.
Jak zawiązać plastikową strunę na mostku czyli w tylnej części gitary?
Wkładamy plastikową strunę, bo ta metoda dotyczy tylko plastikowych strun, w dziurkę na mostku i bliższym końcem owijamy ją trzy razy wokół struny po drugiej stronie mostku. Jak byśmy szyli na okrętkę. Następnie wkładamy drugi koniec struny w dziurkę w kluczu i naprężamy ją za pomocą kręcenia. Najlepiej w lewą stronę. Skąd będziemy wiedzieli, czy do naszej gitary mamy włożyć struny plastikowe? Wałki do owijania strun będą plastikowe
Inaczej ma się sprawa z metalowymi strunami. Tutaj na mostku gitara posiada plastikowe kołeczki, które, za pomocą płaskiego śrubokręta musimy delikatnie podważyć i wyjąć. Delikatnie, bo kołeczki lubią się łamać. Wkładamy w dziurkę po kołeczku metalową strunę, która zakończona jest najczęściej metalową kulką i zatykamy dziurkę z włożoną struną kołeczkiem. Drugą stronę struny nawijamy na klucz, wkładając ją w dziurkę i nawijamy do uzyskania odpowiedniego brzmienia. W niektórych sklepach muzycznych można nabyć kołowrotki do nakręcania strun na gitarowe klucze, co zdecydowanie przyśpiesza proces ich wymiany.
Czego możemy się spodziewać po nowo założonych strunach gitarowych?
Struny takie na początku użytkowania będą się często i szybko rozstrajały, dlatego musimy się liczyć z częstym ich strojeniem. To zjawisko nie trwa długo i szybko będziemy mogli się cieszyć nowymi strunami, a co za tym idzie, fajnym brzmieniem, estetycznym wyglądem i wygodą użytkowania. Teraz pozostaje nam już tylko wziąć gitarę do ręki i z założonymi do niej nowymi, lśniącymi strunami emanującymi ładnym brzmieniem, podbijać muzyczny świat.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Find Cheaper