Jesteś z Poznania? USG tarczycy może uratować Ci życie

Metody badań diagnostycznych przy rozmaitych schorzeniach są obecnie na tyle rozbudowane, że umożliwiają wykrywanie chorób bez potrzeby przeprowadzania inwazyjnych zabiegów. Co to właściwie oznacza dla pacjentów? Przede wszystkim to, że mogą oni bez lęku i dodatkowych przygotowań przystępować do badań. To dobra informacja dla mieszkańców Poznania. USG tarczycy pozwala stosunkowo szybko ocenić stan tarczycy przy jej rozmaitych nieprawidłowościach.

Diagnostyka chorób tarczycy to jedno z tych badań, które co roku przeprowadza się u tysięcy osób. Według rozmaitych statystyk – w samej tylko Polsce! – na rozmaite schorzenia tarczycy cierpi kilkanaście procent ogółu społeczeństwa. Najczęściej chodzi o nadczynność tarczycy (do 4% populacji) lub też jej niedoczynność (ok. 3%). Co ciekawe, w obu tych przypadkach choroby te występują o wiele częściej u kobiet niż mężczyzn. Objawy towarzyszące chorobom tarczycy są bardzo różne, ale najczęściej chodzi o zmęczenie, zaburzenia snu, tycie lub chudnięcie, wypadanie włosów lub – w przypadku kobiet – zaburzenia miesiączkowania. Schorzenia tarczycy wymagają kontroli lekarskiej – zaburzenia tego typu są niezwykle groźne u kobiet ciężarnych, gdyż mogą skutkować wadami płodów.

Czym jest badanie USG tarczycy? Poznań powinien się badać

USG to badanie za pomocą ultradźwięków – aparat wysyła impuls ultradźwiękowy, a następnie odbiera odbite echo i pokazuje na monitorze przekrój przez fragment ciała. Samo badanie trwa  od kilku do kilkunastu minut – długość procedury zależy od stwierdzonych nieprawidłowości oraz czułości aparatu USG. Do USG tarczycy nie jest wymagane żadne dodatkowe przygotowanie – trzeba jedynie odsłonić szyję i zdjąć z niej wszystkie łańcuszki oraz inne tego typu ozdoby.

W trakcie badania pacjent leży z lekko odchylona głową, a jego szyję smaruje się specjalnym żelem przewodzącym, po którym prowadzi się głowicę do badań USG. Tarczyca ułożona jest tuż pod powierzchnią skóry, więc badanie nie jest w żaden sposób bolesne lub uciążliwe. Do jego przeprowadzenia wystarczy jedynie doświadczony lekarz i odpowiedni sprzęt.

Kiedy trzeba się przebadać?

Jak podkreśla dr Elżbieta Michalska z rentgen-poznan.pl usg tarczycy jest wskazane w przypadku powiększenia obwodu szyi lub węzłów chłonnych, wystąpienia trudności w połykaniu, wzmożonej potliwości, problemów z wypadaniem włosów, zaburzeniami wagi lub ciągłym zmęczeniem. Badanie USG tarczycy w pierwszej kolejności wykonuje się u osób, u których w trakcie badania palpacyjnego wykryto istnienie guzków tarczycy. Jest ono niemal zawsze w stanie dostarczyć kluczowych informacji o zmianach w obrębie gruczołu tarczycy. I choć samo USG tarczycy nie jest w stanie wykryć guzków o charakterze złośliwym, to może wskazać na możliwość ich wystąpienia.

USG tarczycy trzeba koniecznie poddawać osoby, które posiadają lub posiadały wśród bliskich krewnych ludzi chorujących na tarczycę. Dzięki takim badaniom można błyskawicznie wykryć u nich zmiany o charakterze genetycznym i wrodzonym. To bardzo ważne, bo później zagrożonych pacjentów można prowadzić w taki sposób, żeby choroba w jak najmniejszym stopniu rzutowała na ich życie codzienne. Jeżeli zatem masz predyspozycje genetyczne, to nie czekaj i jak najszybciej wykonaj USG tarczycy. Poznań na szczęście posiada wiele placówek, które umożliwiają przeprowadzenie tego typu badań.

 

One thought on “Jesteś z Poznania? USG tarczycy może uratować Ci życie”

  1. Zdrowie i Uroda says:

    Prawda jest taka, że ludzie dopiero chodzą na badania tarczycy jak tsh z krwi nie jest w normie. A wszyscy powinni się rutynowo przebadać.

Comments are closed.