Jakie są zalety klocków drewnianych?

Zajmowanie się dziećmi wymaga nie lada cierpliwości. Chcąc to sobie ułatwić, należy dziecku zająć czymś czas. Świetnie do tego spiszą się klocki drewniane, które są uniwersalną zabawką podobającą się niemal wszystkim dzieciom. Układanie klocków jest na tyle wciągające, że zainteresuje każde dziecko, a ponadto sprawi, że pochłonie się ono w zabawie na wiele godzin. Według rodziców bardzo często jest tak, że dziecko rozpoczynając zabawę klockami, potrafi kontynuować ją przez wiele godzin i nie wymagać od rodziców żadnej atencji. Jest to zrozumiałe, gdyż układanie klocków drewnianych wymaga dużej koncentracji, co pozwala dzieciom na skupieniu się na zabawie.

Klocki drewniane, a rozwój wyobraźni

Układanie klocków ma wiele zalet, ale do najważniejszych zalicza się stymulowanie rozwoju intelektualnego dziecka. Samo podjęcie zabawy klockami pobudza wyobraźnię dziecka, która może być dzięki tego typu zabawie bardzo stymulowana. Według pedagogów tego rodzaju aktywność twórcza stymuluje mózg tak mocno, jak czytanie książek lub inne aktywności tego typu. Pozwala to dziecku używać wszystkich możliwości swojego umysłu, co przyspiesza jego rozwój we wszystkich dziedzinach związanych z wyobraźnią i abstrakcyjnym myśleniem. Ponadto układanie klocków wymaga koncentracji, a to w przypadku dzieci jest również istotne. Skupienie się na jednej czynności pozwoli dziecku na nauczenie się skoncentrować na zadaniu, które samo sobie postawi do wykonania. Jest to więc poza zabawą świetna metoda wychowawcza. Warto zaznaczyć, że możliwości układania klocków drewnianych są nieograniczone, a to sprawia, że dziecko może za każdym razem usiąść do zabawy ze świeżą głową, a to, w jaki sposób będzie się bawiło klockami, zależy od jego bieżących zainteresowań. Taki stan rzeczy sprawia, że klocki są bardzo uniwersalne, a także nadają się do zabawy dla dzieci w dowolnym wieku.

Po więcej informacji zapraszamy na nasz serwis: ekomaluch.pl

Klocki, a bezpieczeństwo zabawy

Używając klocków drewnianych, dziecko jest w pełni bezpieczne, gdyż ten rodzaj zabawy nie grozi żadnym fizycznym niebezpieczeństwem. Oznacza to, że dzięki klocom rodzice otrzymują trochę wytchnienia, gdyż nie muszą nerwowo obserwować swoich pociech, które bawią się w bardziej niebezpieczny sposób. Klocki dobrane według odpowiedniej wielkości są też bezpieczne dla małych dzieci, które mają tendencję do brania różnych przedmiotów do buzi. Dając takim dzieciom klocki o odpowiedniej wielkości, nie będą w stanie ich połknąć. Ponadto, jeśli będą to klocki wykonane z drewna, dziecko nie uszkodzi sobie zębów, ani nie rozetnie dziąseł lub wargi, co mogłoby wystąpić w przypadku zabawek wykonanych z plastiku lub metalu.

Kupując klocki, warto więc zwrócić uwagę, na takie elementy jak:

  • materiał wykonania,
  • wielkość elementów,
  • twardość materiału,
  • obecność ostrych krawędzi,
  • ilość elementów w zestawie.

Wybierając duży zestaw można mieć pewność, że pochłonie on przeciętne dziecko na długie godziny.