Jakie kołysanki są najlepsze dla Twojego dziecka?

tubafm-spiace-dzieckoNic nie usypia lepiej niż kołysanka. „Aaa, kotki dwa” to najpopularniejsza piosenka tego rodzaju dla maluchów i jej tekst zna chyba każdy, ale do wyboru jest również znacznie więcej kołysanek, które przeznaczone są do śpiewania maluchom przed snem.

Kołysanki to króciutkie piosenki, które ze względu na swoje specjalne metrum pozwalają na łatwiejsze zasypianie. Ich linia melodyczna jest „kołysząca” i powolna. Jedna z najpopularniejszych kołysanek na świecie to „Kołysanka” Johannesa Brahmsa, ale również na naszym polskim gruncie muzycznym mamy do wyboru wiele różnych interesujących kołysanek, które śpiewane są od lat i są powszechnie znane, na przykład „Ach, śpij, kochanie”, „Aaa, kotki dwa” czy „Na Wojtusia z popielnika”, aby wspomnieć o kilku z nich.

 

Dlaczego warto śpiewać kołysanki:

  • pomagają w wyciszeniu dziecka
  • ułatwiają jego zasypianie
  • podnoszą poczucie bezpieczeństwa dziecka
  • tworzą więź emocjonalną z rodzicem
  • pobudzają wyobraźnię dziecka
  • rozwijają jego pamięć
  • pomagają w rozwoju rytmiki
  • stymulują rozwój dziecka

 

Co wtedy, gdy nie umiem śpiewać?

Nie każdy z nas obdarzony jest talentem do śpiewania i nie każdy lubi śpiewać. W takiej sytuacji wcale nie trzeba rezygnować z kołysanek na dobranoc, ponieważ gotowe do puszczenia kołysanki dla dzieci można znaleźć na płytach, na portalach typu YouTube czy w radiach internetowych, na przykład fm.tuba.pl.

 

W sieci można bez problemu znaleźć takie kołysankowe przeboje jak wspomniane już „Kotki dwa”, „Był sobie król”, „Na Wojtusia z popielnika”, „Ach, śpij, kochanie”, „Stary niedźwiedź”, a także wiele innych. Dostępne są w różnych wersjach, dlatego też można dobrać takie kołysanki dla dzieci, które po prostu będą najbardziej podobały się maluchowi.

 

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim radia internetowe, ponieważ dzięki nim można tworzyć również łatwo swoje listy kołysanek. Co więcej, muzyki można słuchać też z urządzeń mobilnych, na przykład taką możliwość daje wspomniany serwis fm.tuba.pl, na którym dostępne są też specjalne listy z muzyką doskonałą do zasypiania.