Jakie hantle wybrać?

Ćwiczenia z obciążeniem to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na budowę masy oraz wzmocnienie mięśni. Systematyczne ćwiczenia z prawidłowo dobranym obciążeniem przynoszą oczekiwane efekty nawet, gdy trenuje się w warunkach domowych.

Trenując w siłowni zazwyczaj do ćwiczeń z obciążeniami używa się atlasy treningowe, hantle oraz sztangi. Osoby, które z jakiegoś powodu muszą trenować w domu ze względu na ograniczoną ilością miejsca zazwyczaj wybierają do ćwiczeń hantle.

Hantle to bardzo dobry sprzęt na siłownie. Najlepiej zaopatrzyć się w dwa ciężarki o takim samym ciężarze lub z regulacją obciążenia. Taki zestaw daje możliwość wykonywania bardzo dużej ilości ćwiczeń.

Jakie hantle kupić?

Przed wyborem konkretnych hantli należy wcześniej się zastanowić, do jakich ćwiczeń mamy zamiar je wykorzystać. Osoby początkujące lub te, które mają zamiar trenować tylko z wykorzystaniem niewielkich obciążeń, powinny zdecydować się na zakup hantli o stałej wadze. Ciężarki tego typu są niewielkie, bardzo poręczne, trwałe i tanie. Wykorzystuje się je często na przykład w czasie ćwiczeń fitness. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie efektywności treningu.

Decydując się na trening z większymi ciężarami, lepiej zakupić droższe i bardziej wszechstronne hantle z regulacją obciążenia. Sprzęt taki daje możliwość dostosowania obciążenia do aktualnie wykonywanego ćwiczenia.  

Hantle regulowane można podzielić na dwa główne typy: hantle bitumiczne oraz hantle żeliwne. Hantle bitumiczne są tańsze, lecz znacznie większe od żeliwnych, przez co trening z ich użyciem jest mniej komfortowy.

Ćwiczenia z wykorzystaniem hantli

Wykorzystanie hantli z możliwością regulacji pozwala dostosować obciążenie do aktualnie wykonywanych ćwiczeń. Dzięki temu można je z powodzeniem używać do wzmocnienia różnych partii ciała, na przykład: bicepsów, ud czy mięśni brzucha.

Hantle tego typu są idealnym sprzętem do treningu. Można z nich korzystać zarówno na siłowni jak i we własnym mieszkaniu. Są one doskonałą alternatywą dla sztangi oraz innych wolnych ciężarów.

Decydując się na korzystanie z hantli należy pamiętać o odpowiednim, doborze obciążenia. Ponieważ w ogromnej mierze właśnie od niego zależy skuteczność naszych działań. Zbyt małe obciążanie to mała efektywność ćwiczeń natomiast zbyt duże obciążenie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji

W celu dobrania prawidłowego ciężaru, należy go stopniowo podnosić w czasie treningu, do momentu uzyskania odpowiedniego efektu.