Do jakich posiłków pasuje białe wino?

winoNiektórzy z nas przepadają za białym winem, inni z kolei wolą czerwone. Białe wino jednak komponuje się lepiej z określonymi daniami i pasuje do nich bardziej niż czerwone. Kiedy warto zaserwować je dla gości?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że białe wino powstaje z takich samych owoców winogronowych, z których przygotowuje się wino czerwone. Różnica w kolorach jest przede wszystkim wynikiem tego, że do wina białego stosuje się miąższ bezbarwny winogron z jasną lub ciemną skórką. Wobec tego białe wino ma lekko żółty kolor.

 

Białe wino do obiadu i nie tylko

W sprzedaży możemy znaleźć bardzo wiele różnych win białych, które różnią się pomiędzy sobą swoimi aromatami i smakami. Za różnice odpowiedzialne są głównie różne szczepy winogron, ilość cukru, a także techniki produkcji. Do wyboru mamy wina słodkie, półsłodkie, półwytrawne czy wytrawne.

 

Wino białe zaserwować można do różnych potraw, zarówno do obiadu, jak i do deseru. Generalnie jest ono polecane do potraw lżejszych, ponieważ do tych bardziej tłustych rekomenduje się wino czerwone. Białe wino wytrawne i półwytrawne polecane jest do obiadów, z kolei półsłodkie oraz słodkie do deserów.

 

Białe wino najczęściej serwuje się z:

  • serami
  • drobiem
  • rybami
  • owocami morza
  • wędlinami
  • pasztetami
  • wątróbkami
  • grzybami – oprócz prawdziwków

 

Wina nie powinno podawać się do potraw zawierających takie składniki jak jaka, karczochy, szpinak, czekolada, także do potraw z octem oraz do zup. Wtedy, gdy podaje się potrawy w sosie, to właśnie sos powinien decydować do doborze wina.

 

Trzeba również pamiętać o tym, żeby serwowane wino miało odpowiednią temperaturę, ponieważ wtedy będzie ono mogło w pełni zaprezentować swój aromat oraz smak. Białe wino wytrawne lub półwytrawne powinno się podawać w temperaturze wynoszącej 8-12 stopni Celsjusza, natomiast wina słodkie i półsłodkie w niższej temperaturze wynoszącej 6-10 stopni Celsjusza.

 

Jeżeli chodzi o odpowiednie szkło, białe wina serwuje się w kieliszkach bardziej smukłych i wyższych od tych, które stosowane są do wina czerwonego.