Jaki są rodzaje druku?

Niemal każda dobra drukarnia oferuje swoim klientom szeroki zakres usług.

Począwszy od wydruku zwyczajnych dokumentów, poprzez skany faktur, aż po bardziej skomplikowane realizacje typu przygotowanie wizytówek, plakatów czy też broszur reklamowych. W prawie każdej tego typu firmie mamy również możliwość wyboru rodzaju techniki drukarskiej, jaką zostanie wykonane nasze zlecenie. Przedstawiamy krótkie zestawienie rodzajów druku oraz charakterystykę wybranych technik.

Jakie można wyróżnić techniki drukarskie?

Na naszym rynku prawie każda drukarnia wykonuje zlecenia wieloma technikami. Najpopularniejszą obecnie metodą jest druk cyfrowy. Inne metody to druk arkuszowy, rotacyjny, płaski, wklęsły, farboprzenikalny oraz druk wypukły. 

Druk cyfrowy – najnowocześniejsza metoda druku

który gwarantuje najwyższej jakości wydruki. Pewnie wielu z nas zastanawia się, dlaczego ta technika drukarska jest tak popularna. Po pierwsze to jedna z najnowocześniejszych metod druku. To jedyny rodzaj techniki drukarskiej, gdzie wydruk odbywa się bezpośrednio z pliku na komputerze. Inaczej niż w przypadku innych form, ten rodzaj druku nie wykorzystuje nacisku urządzenia, ale działa na zasadzie jednej z dwóch metod: elektrografii albo ink-jet’u.

Druk farboprzenikalny – dla efektów specjalnych

Niektóre usługi poligraficzne są wykonywane za pomocą druku farboprzenikalnego. W tej metodzie farba przenika bezpośrednio przez formę drukarską. Obecnie jedyną formą tego rodzaju druku obecną na rynku jest sitodruk.

Druk rotacyjny – niekończący się zwój?

Tego rodzaju druk określa się mianem zwojowego ze względu na zastosowanie roli papieru, która pełni funkcję – wydawać by się mogło – niczym nieograniczonego podłoża. Papier z rolki dopiero po wydrukowaniu jest cięty na arkusze. Dzięki temu drukowanie rotacyjne jest o wiele szybsze niż typowe drukowanie arkuszowe. Ta technika jest głównie wykorzystywana podczas przygotowywania druku gazet. 

Druk wypukły – wydrukuj książkę alfabetem Braille’a

Ta metoda druku jest często wykorzystywana do drukowania książek dla osób niewidomych. Wszystko dlatego, że część wydrukowana „odstaje” i znajduje się powyżej powierzchni niewydrukowanej. Najpierw farby jest nakładana na powierzchnię papieru, a następnie drukarka odciska w podłożu wypustki.