Jaki rodzaj napędu wybrać?

Każdy z rodzajów napędów – od benzyny, przez diesel, po gaz i hybrydę ma swoje zalety i wady. Poniżej kilka przydatnych porad, które pomogą w podjęciu tej niełatwej decyzji.

Zanim przejdziemy do wyboru rodzaju napędu, podjąć musimy decyzję odnośnie tego, gdzie chcemy zaopatrzyć się w nasz samochód. Nowe samochody znaleźć można między innymi u dealerów aut, a używane w komisach bądź możemy spróbować ściągnąć auto zza granicy.

Pracujący w tego typu miejscach specjaliści pomogą nam w wyborze rodzaju napędu. Kluczowe jest tutaj, by pamiętać, że powinien być on zgody z przeznaczeniem pojazdu. Równie ważne są oczywiście koszty zakupu, eksploatacji czy utrata wartości pojazdu, lecz najważniejsze jest dopasowanie auta do naszych codziennych nawyków i potrzeb.

Samochód do normalnej eksploatacji

Przez normalną eksploatację rozumieć można regularne poruszanie się po mieście połączone z kilkoma dłuższymi trasami po kraju czy za granicę. Wówczas wybór uzależniony będzie w dużej mierze od budżetu i upodobań kierowcy. Najlepiej sprawdzi się tu nieskomplikowany doładowany silnik benzynowy, samochód z LPG lub diesel, o ile nie będzie on nadmiernie eksploatowany w czasie poruszania się po autostradach czy drogach ekspresowych.

Auto do poruszania się po mieście

Gdy naszym autem jeździmy głównie po mieście, warto zdecydować się na mały silnik benzynowy bez doładowania. Gdy jednak dysponujemy nieco większym budżetem, dobrym rozwiązaniem będzie hybryda albo pojazd elektryczny. Dlaczego nie warto w tym przypadku stawiać na diesla? W czasie poruszania się po mieście mogą one męczyć zarówno siebie, jak i kierowcę, miewają one także problemy z filtrami DPF, a na krótkich dystansach odcinki mogą okazać się jedynie pozorne. Jeżeli chodzi natomiast o LPG to opłacalne jest ono w tym przypadku jedynie wówczas, gdy wykonujemy naprawdę spore przebiegi.

mazda_img

Pojazd do długich tras

Jeżeli każdego dnia pokonujemy setki kilometrów, najlepszym rozwiązaniem będzie diesel. Niskie spalanie rekompensuje tu bowiem zarówno wyższą cenę, jak i nieco większe koszty eksploatacji. Równie dobre rozwiązanie to mocne silniki. Tutaj jednak liczyć musimy się ze sporym spalaniem.

Rozwiązanie dla oszczędnych

Jeśli kupujemy samochód na krótki  okres czasu i nie będziemy zbyt często poruszać się nim po mieście, dobrym rozwiązaniem będą proste silniki benzynowe wyposażone w LPG lub diesel.