Jaką wkrętarkę akumulatorową najlepiej wybrać?

Wkrętarka jest narzędziem przydatnym nie tylko podczas remontów czy prac ogrodowych. Może znaczenie przyśpieszyć skręcanie lub rozkręcanie mebli czy sprzętów elektrycznych, niemniej docenią ją też początkujący amatorzy majsterkowania. Jaki model zatem wybrać, by spełniał nasze oczekiwania?

Podstawowe rodzaje wkrętarek

Na sklepowych półkach możemy znaleźć rozmaite rodzaje wkrętarek, których wybór warto uzależnić od częstotliwości i intensywności użytkowania urządzenia. Do lekkich, doraźnych prac w zupełności wystarczająca okaże się wkrętarka o stosunkowo niewielkiej mocy.

Standardowo wkrętarki możemy podzielić na sieciowe i akumulatorowe. Narzędzia należące do pierwszej grupy zasilane są prądem z gniazdka, z którym łączą się za pomocą kabla. Są lekkie i poręczne, choć ich mobilność ograniczona jest długością przewodu. Alternatywą może być wkrętarka akumulatorowa – cięższa od sieciowej, ale za to niezwykle wygodna w użytkowaniu za sprawą dużej mobilności. Przy tym modelu urządzeń należy jednak pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora.

Akumulatory do wkrętarek

Wkrętarki mogą być wyposażone w akumulator niklowo-kadmowy, litowo-jonowy lub niklowo-metalowo-wodorkowy. Modele z akumulatorem niklowo-kadmowym są relatywnie tanie, lecz ich ładowanie trwa dość długo – od trzech do pięciu godzin – i powinno przebiegać bez przerw.

Akumulatory litowo-jonowe z kolei możemy w każdej chwili doładowywać, bez strat w ich pojemności. Narzędzia wyposażone w ten typ akumulatora są również lżejsze, pojemniejsze, szybciej się ładują, niemniej ich zakup wiąże się z poniesieniem większym kosztów.

Natomiast akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe są najbardziej ekologiczne, a dodatkowo można je ładować w dowolnym momencie, lecz trwa to dość długo. Urządzenia z tym typem akumulatora są najdroższe, a przy tym dość rzadko spotykane.

Ważne parametry wkrętarek

Przed zakupem wkrętarki, powinniśmy zwrócić uwagę także na jej moc i napięcie. Od mocy narzędzia uzależniona jest zarówno długość jego pracy, jak i zakres, w jakim możemy ją wykorzystywać. Najprościej rzecz ujmując, im wyższa moc wkrętarki, tym z twardszymi materiałami możemy pracować.

Z kolei napięcie najlepiej uzależnić od głównego przeznaczenia urządzenia. Szukając wkrętarki do skręcania mebli i sprzętu AGD, wystarczy nam model o napięciu do 4,8 V. Narzędzia o napięciu do 10 V sprawdzą się przy okazjonalnych, niezbyt wymagających remontach, zaś przy częstszych i intensywniejszych pracach polecane będą wkrętarki o napięciu do 14 V. Urządzenia o napięciu powyżej 18 V, zwykle wyposażone w mechanizm udarowy, są przeznaczone dla profesjonalistów.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, sprawdźmy także wagę wybranego modelu – zbyt duża będzie dawać nam się we znaki zwłaszcza przy dłuższym użytkowaniu – a ponadto czas pracy i ładowania akumulatora.