Jaka bramę wybrać do garażu?

Shot of a big modern house and its garage

Obecnie na rynku możemy się spotkać z szeroką ofertą bram garażowych. Różnią się one od siebie przede wszystkim budową oraz sposobem otwierania.

 Często właśnie na tych dwóch czynnikach, uwzględniając konstrukcje naszego garażu, lub całego domu, będzie się opierał wybór odpowiedniej bramy. Ważne będą też także sugestie związane z oczekiwaną prezentacją, to jest kolorem czy fakturą oraz materiał wykonania, który będzie miał duże znaczenie w kwestii trwałości bramy. Aby jednak móc dokonać dobrego wyboru, warto przyjrzeć się kilku jej rodzajom.

   Pierwszym z rodzajów bram garażowych jest brama przesuwna, nazywana również segmentową boczną. Charakteryzuje się ona pracą w przestrzeniach bocznych garażu. Dzięki temu można swobodnie korzystać z przestrzeni pod sufitem, co jest szczególnie przyjazne w niskich garażach, bądź tam gdzie montaż jest utrudniony, jak w przypadku skośnego dachu. Jej dużą zaletą jest brak konieczności otwierania całej, być móc dostać się do środka. Bramy segmentowe mogę się również poruszać w płaszczyźnie pionowej.

   Drugim z rodzajów są bramy roletowe. Nazywane są również żaluzjowymi, a to ze względu na bliźniacze podobieństwo, do działania rolety okiennej, czyli tzw. żaluzji. Są bardzo wygodne w eksploatacji, gdyż zajmują najmniej miejsca. Kurtyna nawija się na wał nawojowy, który schowany jest w skrzynce. To właśnie dzięki temu można zaoszczędzić znaczną przestrzeń, szczególnie pod sufitem. Najczęściej są wyposażone w napęd elektryczny i zdalne sterowanie, dzięki czemu możemy nimi operować za pomocą pilota. Są zatem niezwykle funkcjonalne i zapewniają komfort użytkowania.

   Do tych dwóch typów możemy również dodać bramy uchylne, nazywane płytowymi oraz bramy rozwieralne. Pierwsza z nich jest wciąż bardzo popularna. Do otwarcia bramy uchylnej potrzebne jest dużo miejsce przed garażem. Jest to związane z dolną częścią bramy, która wysuwa się na zewnątrz. W związku z tym potrzebny jest duży podjazd, w przeciwnym razie, korzystanie z tego rodzaju otwierania jest mało praktyczne. Bramy rozwieralne zaś, to najstarszy typ bram, który także ma pewne minusy. Podobnie jak otwieranie bramy uchylnej, otworzenie skrzydeł bramy rozwieralnej, zajmuje dużo miejsca. Często utrudnione jest zamontowanie napędu, który w przypadku tego rodzaju bram, jest nie lada ułatwieniem.

   Należy zatem pamiętać, że wybór bramy do garażu, jest uzależniony od wielu czynników. Powinniśmy zwrócić uwagę na każdy z nich i odpowiednio je analizując, wybrać najlepiej pasujący rodzaj bramy. Pamiętając o charakterystyce każdego z typów, możemy być pewni, że uda nam się dokonać pomyślnego wyboru praktycznej, funkcjonalnej i komfortowej w użyciu bramy.