Jak zostać operatorem maszyny CNC

operator-cncObecnie posiadanie konkretnego fachu jest świetnym rozwiązaniem. Na rynku brakuje specjalistów w wielu zawodach. Jednym z takich zawodów jest operator CNC. Żeby być dobrym operatorem należy nie tylko przejść właściwie szkolenie, ale spełniać i inne wymogi stawiane przez pracodawców.

CNC to system obsługi maszyn np. do obróbki metalu czy też innych tworzyw wykorzystujący zaprogramowane ku temu komputery. Mikrokomputer jest integrowany z innymi urządzeniami, np. tokarkami czy frezarkami.

Obowiązki operatora CNC
Do podstawowych obowiązków operatora maszyny CNC należą: dbanie o jakość elementów, kontrole pracy maszyny, zachowanie ładu i porządku na stanowisku pracy i w jego otoczeniu, przeglądanie i serwisowanie maszyny, dokonywanie bieżących napraw. Rzecz jasna z zachowaniem wszelkich norm i przepisów BHP. Więcej i zdecydowanie inne obowiązki ma programista CNC, choć oba wspomniane stanowiska są często traktowane jednakowo. Programista powinien mieć nie tylko wiedzę praktyczną, ale powinien też umiejętnie sterować, programować i zmieniać ustawienia maszyny dla różnych projektów. Zwykle do tego potrzebny jest nie specjalistyczny kurs, a lata nauki i praktyki.

Jaką wiedzę powinien posiadać operator CNC?
Do najważniejszych umiejętności należy znajomość rysunku technicznego, wiedza na temat sposobów działania sterowników i maszyn, znajomość materiałów wykorzystywanych do obróbki, w tym ich parametry i właściwości, by chociażby sprawnie i bezpiecznie mocować dany materiał.

Kursy CNC
Kursy operatora CNC cieszą się stale zainteresowaniem. Przyszły operator decydując się na kurs podstawowy pozna na nim zasady obsługi i programowania maszyn sterowanych numerycznie (frezarka, tokarka). Kurs to świetna droga do rozwoju dla osób, które ukończyły studia techniczne, np. mechatronikę, absolwentów szkół zawodowych, albo dla pracujących w zawodzie i chcących podnosić swoje kwalifikacje. Kursy, w zależności od stopnia zaawansowania, zwykle trwają nie dłużej niż kilka dni, w trybie kilku godzin zajęć teoretycznych i praktycznych dziennie.

Szanse zatrudnienia
Rynek stale się rozwija a nowoczesne technologie zastępują te przestarzałe. Zatem specjalistów z zakresu obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie poszukują stale nowe przedsiębiorstwa. To, jakie kursy ukończymy, jakie mamy inne predyspozycje i umiejętności określa nasze realne szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Potencjalny kandydat powinien wykazać się znajomością obsługi komputera, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy ale i umiejętnością logicznego myślenia, działania w sytuacjach stresujących. Rzecz jasna wskazane są też takie cechy jak punktualność, dokładność i zaangażowanie. Warto podkreślić, że w związku z rozwojem nowych technologii warto inwestować w siebie i sukcesywnie uczestniczyć w kursach doszkalających na każdym etapie kariery zawodowej. Nie bez znaczenia, dla zwiększenia szansy znalezienia pracy w zawodzie, pozostaje znajomość w stopniu komunikatywnych języków obcych, nawet jeśli nie planujemy kariery w innych państwach – wiele instrukcji czy regulaminów pisanych jest w języku angielskim.

Artykuł przygotowany przez firmę APJ Sikora z Częstochowy oferującą precyzyjną obróbkę skrawaniem na maszynach CNC.