Jak zmienić moment obrotowy na wyjściu silnika?

Możemy jednak wykorzystać pewne urządzenia, które pozwolą nam na dostosowanie niemal każdego rodzaju silnika do pracy z każdym urządzeniem mechanicznym.

Dostosowywanie parametrów
Najważniejszą rzeczą, której nie da się niczym innym zastąpić, jest moc silnika. Kupując nowy motor musimy więc bardzo dokładnie sprawdzić, czy jest ona na tyle duża, że „uciągnie” obciążenie sprzętu, który zamierzamy nim napędzać. Ewentualnie, jeśli posiadamy nieużywany silnik gdzieś pod ręką, możemy do wykorzystać do napędu danego urządzenia, jeśli ma on wystarczająco mocy. Tą odczytamy z tabliczki znamionowej. Natomiast jeśli silnik będzie kręcił się zbyt szybko lub zbyt wolno, to już nie problem. Wystarczy zastosować odpowiednią przekładnie, które możemy wykonać stosując koła łańcuchowe o odpowiedniej średnicy.

Regulacja momentu obrotowego
Wspomniana przez nas na początku młockarnia jest urządzeniem, które na wejściu nie wymaga dużych obrotów, natomiast potrzebuje dużej siły napędowej, która zwana jest momentem. Tak więc, jeżeli chcemy sprzęt o takiej charakterystyce napędzać silnikiem, który nie ma aż tak dużej siły, ale za to osiąga wysokie obroty (i ma dostateczną moc, rzecz jasna), musimy użyć przekładni. Zmniejszając obroty automatycznie zwiększamy siłę napędową (moment) i odwrotnie. Aby tego dokonać, po stronie silnika zakładamy niewielkie koło pasowe, a przy młockarni o wiele większe. Do połączenia ich ze sobą najlepiej wykorzystać pasy zębate, ponieważ mają one zdolność przeniesienia dużego momentu obrotowego.

Jeśli wszystko obliczymy prawidłowo, wystarczy tylko włączyć silnik do prądu, a całą maszyna zacznie działać. Ponieważ koła pasowe i pasy transmisyjne są tanie, możemy bardzo niewielkim kosztem znaleźć dobre źródło napędu do praktycznie każdego sprzętu. Nie będą nam potrzebne specjalne silniki, ani drogie falowniki do ich wysterowania. Pamiętajmy tylko, że silnik musi dysponować odpowiednią mocą, a resztę możemy praktycznie dowolnie dostosować za pomocą przekładni.