Jak zapobiegać występowaniu zgnilizny twardzikowej?

Zgnilizna twardzikowa to wyjątkowo paskudna choroba roślin, nad którą trzeba dość długo pracować, by udało się ją w całkowitej części usunąć. To choroba wyjątkowo silna i często występująca, a dla rolnika niezwykle szkodliwa. Nic więc dziwnego, że często szukamy nowych rozwiązań, które mogłyby nie dopuścić do powstania zgnilizny wśród naszych roślin. Jak jej zapobiegać i jak się przed nią chronić?

Czym jest zgnilizna twardzikowa?

            Zgnilizna twardzikowa to choroba roślin, pochodzenia grzybicznego, która dotyka mnóstwo gatunków, jak na przykład pomidora, fasolę, ale także ogórka czy tytoń. Wywołuje ją patogen z gromady workowców. Jej objawy to gnicie, zamieranie i brunatnienie liści, łodyg oraz innych części roślin. Wewnątrz i na zewnątrz roślin pojawia się biały nalot. Na powierzchni rośliny pojawia się zjawisko współśrodkowego strefowania. Chore rośliny nie są w stanie wydać plonu i przedwcześnie zamierają.

Cykl rozwojowy zgnilizny twardzikowej

            Zgnilizna twardzikowa rozwija się w postaci sklerocjów i grzybni, które tak zimują i rozrastają się. Następnie rozpoczyna się proces rozprzestrzeniania się poprzez fermentację grzybni i sklerocjów. Kiełkujące grzyby rozsiewają się i zarażają rośliny wokół. Jest to jednak dość nietypowy typ grzybni o sklerocjów, które nie posiadają stadium konidialnego, ale mimo to są wyjątkowo silnie rozprzestrzenione.

Jak sobie z nią radzić?

            Aby zwalczać chorobę zgnilizny twardzikowej oraz zapobiegać jej, należy stosować tzw. fungicydy w formie oprysków. Są to specjalnie przygotowane substancje chemiczne z rodziny pestycydów, które przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się grzybów. Ważne w całym procesie jest racjonalne nawożenie oraz siew odpornych odmian. Można skorzystać także z biologicznego zwalczania grzyba poprzez zastosowanie innego, nadpasożytniczego skierowanego do gleby.

            Zgnilizna twardzikowa jest niezwykle powszechną chorobą, jednak dziś mamy już narzędzia, by z nią walczyć. Dlatego zachęcamy do szukania profesjonalnych dostawców, zaglądania na takie strony jak Syngenta.pl i zwalczania szkodników upraw.