Jak zadbać o elewację?

czyszczenie-suchym-lodemElewacja budynku jest jego wizytówką, powinna być ładna i trwała. Jej estetyka i żywotność zależą nie tylko od zastosowanych materiałów i precyzyjnego wykonania, ale również od dbania o nią w trakcie użytkowania.
Na wygląd elewacji wpływa wiele czynników od warunków pogodowych, poprzez uszkodzenia mechaniczne, aż po czynniki biologiczne jak glony, pleśnie i grzyby. Systematyczne dbanie, przeglądy i konserwacja ścian zewnętrznych nie tylko wpływają na estetykę budynku, ale również na jego bezpieczeństwo.

Czyszczenie suchym lodem
Ta innowacyjna technika czyszczenia, szeroko stosowana w krajach zachodnich, zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Ziarna suchego lodu uderzają z dużą siłą w zanieczyszczoną powierzchnię, a następnie parują (zjawisko sublimacji). Metoda ta usuwa zabrudzenia różnego pochodzenia, nawet te bardzo uporczywe jak smoła, smar, tłuszcz, jest szybka i skuteczna, dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, a przy tym jest nietoksyczna i ekologiczna. Czyszczenie suchym lodem nie powoduje uszkodzeń powierzchni, jest więc metodą bezpieczną, a ponad to nie pozostawia odpadów ubocznych jak w przypadku piaskowania. Można wynająć firmę, która wykona profesjonalne czyszczenie, a my będziemy się cieszyć ładną i zadbaną elewacją.

Mycie pod ciśnieniem
Najprostszym sposobem czyszczenia brudu z budynku jest umycie ścian wodą pod odpowiednim ciśnieniem. Ciśnienie wody należy dostosować do rodzaju brudu, niższe przy niewielkich zabrudzeniach i wysokie przy uporczywym brudzie. Należy pamiętać, aby nie czyścić bardzo zimnych ścian, gdyż duża różnica temperatur może doprowadzić do pękania tynku. Mycie elewacji najlepiej wykonywać w ciepły i słoneczny dzień, aby ściany mogły szybko wyschnąć. W przypadku uporczywych zabrudzeń konieczne może być zastosowanie specjalnych detergentów.

Piaskowanie
Jedną z metod czyszczenia elewacji jest czyli czyszczenie powierzchni strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem cząsteczek piasku. Z jednej strony jest to metoda szybka i skuteczna, z drugiej inwazyjna i może powodować mikrouszkodzenia materiału pokrywającego budynek. Piaskowanie nie jest polecane w przypadku delikatniejszych powierzchni jak na murach z cegieł klinkierowych, glazurowanych czy szlifowanych, ponieważ można łatwo je uszkodzić.

Malowanie
Na koniec najprostsza metoda rodem z dawnych lat, czyli malowanie, które od zawsze było sposobem na zachowanie estetyki wyglądu tynków zewnętrznych je. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego rodzaju farby (akrylowe, silikonowe, silikatowe) do rodzaju tynku.