Jak wykorzystywane są obecnie drony cywilne?

drone-1237439_1280Drony, czyli zaawansowane urządzenia elektroniczne, latające, bezzałogowe pierwotnie miały być wykorzystywane głównie w celach zwiadowczych w wojsku. Dziś nie brakuje prywatnych użytkowników takich statków powietrznych. Drony cywilne wykorzystywane są między innymi do wideofilmowania oraz do robienia panoramicznych, zachwycających zdjęć.

Czym są drony?

Drony to potoczna nazwa bezzałogowych statków powietrznych, nazywanych w skrócie UAV, co z języka angielskiego oznacza Unmanned Aerial Vehicle. Dron nie wymaga do lotu załogi na pokładzie, ale jednocześnie nie daje możliwości zabierania na pokład pasażera. Tor lotu drona jest wybierany przez jego operatora zdalnie, za pośrednictwem systemu komputerowego lub statek ten może wykonywać wcześniej zdefiniowany lot automatycznie.

Na ogół drony wykorzystywane są przez siły zbrojne poszczególnych państw do obserwacji i rozpoznawania terenu wroga lub terenów podejrzanych. Można wyróżnić zarówno drony cywilne, jak i drony przeznaczone do wykonywania działań bojowych, ale wówczas uzbrojone statki bezzałogowe określane są jako UCAV – Unmanned combat air vehicle.

Drony w fotografii i filmowaniu

Coraz częściej firmy zajmujące się w wykonywaniu materiałów filmowych i fotograficznych, wykorzystują drony w swojej pracy. Jest to wykorzystanie cywilne bezzałogowych statków powietrznych. Oferują one usługi filmowania i fotografowania z powietrza przy użyciu dronów, czego przykładem jest oferta firmy UavWay, dostępna na stronie http://www.uavway.eu.

Takie filmy i zdjęcia wykonywane są przy różnych okazjach, dla odmiennych grup klientów, przede wszystkim przy okazji wesel i ślubów, gdzie zleceniodawcami są osoby prywatne, jak i do rejestrowania nieruchomości na zlecenie deweloperów, biur nieruchomości, zarządców hoteli, czy obiektów rekreacyjnych.

Z góry, z lotu ptaka można dokładnie zobaczyć m.in. na jakim stopniu zaawansowania znajdują się prace budowlane przy dużym projekcie komercyjnym czy mieszkaniowym. Zdjęcia wykonane w takim trybie wyglądają zachwycająco i najczęściej wykorzystywane są w folderach reklamowych oraz przy realizacji różnego rodzaju działań promocyjnych. Drony dają możliwość wykonywania zdjęć i ujęć filmowych w pożądany przez klienta sposób, który ustalany jest pomiędzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą. Loty mogą odbywać się w różnych warunkach pogodowych na zewnątrz, jak i w większych pomieszczeniach, np. w halach widowiskowo-sportowych.

One thought on “Jak wykorzystywane są obecnie drony cywilne?”

  1. Mariusz says:

    Amazon planuje wykorzystywać drony do dostarczania przesyłek, to pokazuje ich zastosowanie i niesamowita użyteczność. Organizowane są również wyścigi dronów. Można wymieniać i wymieniać ich zastosowanie.

Comments are closed.