Jak wygląda zakładania aparatu ortodontycznego?

Nie brakuje osób, które z różnych względów decydują się na aparat na zęby.

Zastanawiacie się, jak wygląda zakładanie takiego elementu? Ile to wszystko trwa w praktyce? O tym możecie przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Trzeba zaznaczyć, że samo zakładanie jest oczywiście poprzedzone wizytą. Na pierwszym spotkaniu wykwalifikowany stomatolog, czyli ortodonta ocenia stan konkretnego pacjenta i proponuje mu możliwe rozwiązania. Aktualnie opcji jest bardzo dużo. Dotyczy to między innymi rodzajów aparatów ortodontycznych. Po ustaleniu wszystkich szczegółów stomatolog mówi pacjentowi o terminie kolejnej wizyty. To właśnie wtedy aparat na zęby zostanie założony, a życie takiej osoby w pewnym stopniu zostanie wywrócone o 180 stopni.

Na początek są zakładane plastikowe elementy. Odchylają one wargi i odsłaniają całe uzębienie. Dzięki temu stomatolog może lepiej i dokładnie wykonywać swoje zajęcia. Lekarz ma za zadanie osuszyć też zęby przed wykonaniem właściwej czynności. Dopiero potem następuje instalacja zamków. Trzeba podkreślić, że ta czynność jest wykonywana etapami. Na początek stomatolog zajmuje się szczęką, a dopiero potem żuchwą. Warto zaznaczyć, że zanim aparat na zęby zostanie założony musi zostać zastosowany też specjalny klej, który sprawi, że tego typu elementy będą dobrze się trzymały. Bardzo istotne jest też to, że profesjonalny stomatolog używa kwasu fosforowego, który służy mu do takiej czynności jak wytrawianie. Jeśli wszystko już będzie wykonane, to następuje zakładanie zamków. To zadanie musi być wykonane dokładnie i z należytą starannością.

W dalszej kolejności stomatolog zakłada druty. Jest to także bardzo istotna czynność. Warto podkreślić, że końcówki tych elementów są ucinane. Są jednak wyjątki. Chodzi o ostatnie zęby w szczęce dolnej i górnej. W takich przypadkach końcówki są tylko lekko zaginane, aby w żaden sposób nie raniły wewnętrznej części policzków. Tak wygląda standardowy przebieg zakładania aparatu na zęby. Należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach dentyści stosują pewne dodatkowe elementy. Mogą to być na przykład rotatory czy łuki itp. Wszystko zależy od konkretnego pacjenta i jego wady zgryzu. Sam zabieg nie jest bolesny i trwa około 90 minut.