Jak wygląda leczenie zapalenia gardła i ile trwa?

Wirusowe zapalenie gardła to powszechnie występująca choroba infekcyjna dróg oddechowych. Najczęściej ma ono etiologię wirusową, rzadziej bakteryjną. Za zapalenie gardła odpowiadają głównie: rynowirusy, adenowirusy, wirus RS, enterowirusy, a także wirusy grupy A i B. Najczęściej do zapalenia gardła dochodzi późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

Objawy towarzyszące zapaleniu gardła

Zapalenie gardła najczęściej związane jest z przeziębieniem lub grypą. Kiedy się pojawi należy działać natychmiastowo, najlepiej zaczynając stosować preparaty przeciwzapalne, takie jak Glimbax.pl jakie są bezpieczne i skuteczne. Ten producent ma do zaoferowania preparat na bazie diklofenaku, o natychmiastowym działaniu. To zaś przynosi sporą ulgę osobom zmagającym się z zapaleniem gardła. Sam początek infekcji przebiega zazwyczaj łagodnie. Pojawiają się: ogólne osłabienie, bóle mięśni, stawów, bóle głowy, stan podgorączkowy, katar, czy wydzielina z nosa. Dodatkowym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych, tylnych. W trakcie badania stwierdza się silne przekrwienie oraz grudki zapalne, surowicze na błonie śluzowej podniebienia, tylnej ścianie gardła i łukach podniebiennych. Poza tym, w niektórych przypadkach może występować wysypka pęcherzykowa
na dłoniach, stopach, a także w okolicach pośladków.

Postępowanie po rozpoznaniu wirusowego zapalenia gardła

Leczenie wirusowego zapalenia gardła powinno zostać wdrożone od razu po wystawionej diagnozie. Większość zapaleń znika sama, natomiast  podstawą jest leczenie objawowe. Liczy się odpoczynek, a także właściwe nawodnienie chorego. Najczęściej też stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak chociażby ten wspomniany powyżej. Z kolei, kiedy występuje nadkażenie bakteryjne wprowadza się antybiotykoterapię. Na rynku dostępne są preparaty pomocnicze przy leczeniu zapalenia gardła, takie jak: tabletki do ssania, preparaty do stosowania miejscowego, lizaki, spraye, a także płyny do płukania jamy ustnej. Dzięki temu można poczuć się lepiej oraz szybciej wyleczyć infekcję.