Jak wybrać wewnętrzne drzwi z drewna?

realizacja-5Kiedy zaczynamy myśleć o wykończeniu wnętrz okazuje się, że brakuje czegoś w przejściach między pomieszczeniami. Drzwi drewniane wewnętrzne nigdy nie wyjdą z mody. Jednak wybór modelu powinien komponować się z aranżacją domu, a przede wszystkich spełniać podstawowe funkcje. W drzwiach bardzo ważne są materiały wykończeniowe, kolor oraz forma otwierania. Sprawdź jak dokonać najlepszego wyboru.

Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Pierwszym krokiem podczas poszukiwania najlepszych drzwi dla twojego domu, jest dobranie odpowiedniego modelu. Powinny komponować się z wnętrzem. Najlepiej dopasuj kolor oraz fakturę do ścian lub podłogi. Jasne czy pastelowe odcienie świetnie dopełni olcha jak i dąb. Drzwi wykonane z sosny będą wyglądały rewelacyjnie przy mocniejszy akcentach, np. kakaowych ścianach. Jeśli masz już swój typ, teraz pora na wezwanie fachowca, który zmierzy otwór na wymarzony produkt. Powierzchnie ścian jak i wykucia na futryny, są zróżnicowane dlatego nie da się kupić drzwi „na oko”.

Montaż ościeżnicy

Zainwestuj w autoryzowany montaż. Tu też zwróć uwagę na sposób mocowania ościeżnicy, czyli tzw. futryny. Czynność tę wykonuje się przy użyciu kołków lub pianki poliuretanowej. Przy wyborze drugiej opcji należy zachować szczególną ostrożność. Nadmierna ilość pianki powoduje odkształcenia futryny i uniemożliwia przymocowanie drzwi. Łączenie między ościeżyną a ścianą powinno być dokładnie zamaskowane listwami. Jeśli skusisz się na montaż oferowany przez producenta będziesz mógł skorzystać z gwarancji w przypadku ewentualnych nieprawidłowości. Wedle upodobań zgłoś rodzaj dodatków do drzwi, takich jak: zawiasy i zamki. W przypadku drzwi łazienkowych nie zapomnij podać typu i liczby otworów wentylacyjnych.

Sposób otwierania

Przed zakupem drzwi musisz określić w jaki sposób mają się otwierać. Ta opcja jest niezwykle istotna. Weź pod uwagę wielkość pomieszczeń oraz rozmieszczenie mebli. Koniecznie zastanów się z której strony będzie ci najlepiej chwycić za klamkę, aby jednym a zarazem lekkim ruchem dostać się, np. do kolejnego pokoju. Na rynku występuję szeroka gama produktów przylgowych, bezprzylgowych, przesuwanych, łamanych, jedno-, dwu- i trójskrzydłowych. Obecnie na uwagę zasługują drzwi drewniane wewnętrzne ze Stolarki Mikos.

Konserwacja drewnianych drzwi

Niewątpliwe jest, że w przypadku drewnianych produktów należy zadbać o ich konserwacje. Stosuj preparaty przeznaczone wyłącznie do tego typu materiału. Co trzy lub cztery lata konieczne lakieruj drewniane drzwi – w przeciwnym przypadku stracą blask. Ponadto nie ścieraj kurzu mokrą ścierką.