Jak wybrać urbranka dla niemowlaka?

slodki-bobasBardzo często uważa się, że wybór ubrań dla niemowlaka ma znaczenie raczej drugorzędne, a w każdym razie, że nie jest tak istotny, jak kwestie żywienia czy wyboru chociażby odpowiedniego łóżeczka. Już na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że taki sposób myślenia jest błędny. To, w co ubieramy nasze dziecko, ma niemal tak samo istotne znaczenie dla jego zdrowia, komfortu i samopoczucia, jak odpowiednie żywienie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.Jak wybrać urbanka dla niemowlaka?

 Jak wybrać ubranka dla niemowlaka? 

W przypadku wyboru takich rzeczy, jak śpiochy niemowlęce, znaczenie mają przede wszystkim dwie kwestie, a mianowicie: funkcjonalność ubrań oraz jakość materiałów, z jakich zostały wykonane. Co oznacza w tym wypadku funkcjonalność? W pierwszej kolejności, dziecko powinno dobrze się czuć w ubraniach: nie powinny one krępować jego ruchów ani sprawiać mu jakiekolwiek dyskomfortu. Fukcjonalność jest istotna również z naszego punktu widzenia, tj. z perspektywy rodziców: ubranka powinny być łatwe w zdejmowaniu(najlepiej sprawdzają się śpioszki rozpinane częściowo lub na całej długości) a jednocześnie odporne na skutki częstego prania(wiadomo, że w przypadku małych dzieci częste pranie jest czymś, czego po prostu nie sposób nie uniknąć). 

Jak wspomniano, istotne znaczenie ma także jakość materiałów, z jakich wykonano ubranka. Należy raczej omijać tworzywa sztuczne. Po pierwsze dlatego, że często zawierają one substancje, które mogą działać drażniąco na delikatną skórę niemowlaka. Po drugie, wiele tworzyw sztucznych ulega relatywnie szybkiej degeneracji pod wpływem częstego prania. 

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że reguły ubioru dziecka pod wieloma wzgledami przypominają te, jakie obowiązują przy ubiorze osób dorosłych, tj. na przykład zimą ubrania powinny być dłuższe i cieplejsze, natomiast latem lżejsze i zapewniające odpowiedni przepływ powietrza do skóry. Ze względu na konieczność częstego prania, każdy komplet dziecięcych ubranek(na zimę, wiosnę oraz lato) powinniśmy posiadać co najmniej w 4 egzemplarzach.