Jak wybrać odpowiednią choinkę?

choinkaŚwięta nie mogą się odbyć bez typowego symbolu – choinki. Jak jednak wybrać drzewko, aby postało długo, a igły nie opadły w zaledwie kilka dni?

Mimo, że sztuczne choinki wyglądają coraz bardziej realistycznie i do złudzenia przypominają te prawdziwe, to jednak wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez zapachu igliwia. Dlatego też kupuje te naturalne. Sztuczna choinka nie daje specyficznego nastroju świąt Bożego Narodzenia, na który to przecież czekamy cały rok. Przestrzegając kilku zasad, mamy pewność, że kupimy dobry towar, a drzewko nie straci igiełek w zaledwie kilka dni po jego zakupie.

Rozmiar ma znaczenie

Czy zdarzyło Ci się, że wybrałeś idealną choinkę, a po powrocie do domu okazało się, że zajmuje ona niemal połowę pokoju? Zanim dokonasz zakupu, warto zmierzyć centymetrem, jakie drzewko można kupić. Wybierając się na targ, po prostu mierzyć choinki, zanim zdecydujemy się na ich zakup. Dzięki temu masz pewność, że jego rozmiar nie zaskoczy cię po powrocie do domu. Na dużym placu targowym drzewka zazwyczaj wydają się być mniejsze niż są w rzeczywistości. Dlatego, aby uniknąć problemów po powrocie do domu, lepiej jest wszystko dokładnie wymierzyć i szukać drzewka „na wymiar”.

Świeża choinka

Jeśli chcesz kupić naturalną choinkę, masz dwie możliwości. Wybierasz świeżo ścięte, które po świętach skończy na śmietniku. Bądź też decydujesz się na drzewko w doniczce, a po upływie Bożego Narodzenia – posadzisz je do ogrodu. Tak czy siak, musisz kupić dobry towar. O tym, że drzewko jest świeże może świadczyć gęstość igliwia, jego zielony kolor czy też brak jakichkolwiek przebarwień na pniu. Jeśli oglądany przez Ciebie egzemplarz ma brązowe igiełki, lepiej od razu zrezygnuj z jego zakupu. Po przeniesieniu takiego drzewka do domu, igiełki z pewnością opadną w bardzo krótkim czasie. Pamiętaj, aby kupować drzewka od sprawdzonych sprzedawców, np. firma http://choinkiwarszawa.pl/ oferuje tylko drzewka ze sprawdzonych źródeł, najlepiej te pochodzące z europejskich plantacji.

Odpowiednia pielęgnacja

Ważne, aby drzewko miało optymalne warunki w domu. Najlepsze z nich to temperatura nieprzekraczająca 22-23 stopni C. Nie można też ustawiać drzewka zbyt blisko źródeł ciepła, tj. przy piecu, kominku, grzejnikach itp. Szkodzi im również może podłogowe ogrzewanie. Dobrym pomysłem jest tzw. zahartowanie drzewka przez dobę po jego zakupie. W tym celu dobrze jest trzymać je przez 24 godziny na balkonie bądź tarasie. Pamiętaj również o regularnym podlewaniu choinki. Dzięki temu jest szansa, że igły zbyt szybko nie opadną.

2 thoughts on “Jak wybrać odpowiednią choinkę?”

 1. Mini says:

  Ja mam z tym problem, zawsze oglądam po 10 razy choinkę zanim kupię, chcę żeby była ładna i prosta – bo co niby więcej potrzeba? Niestety prawie zawsze potem w domu okazuje się że jest krzywa :/

  1. Tomek says:

   Ja w tym roku postawiłem na sztuczną z wielu praktycznych powodów i póki co jestem zadowolony na maksa. Kolor i kształt nie różni się od zdjęcia a sprzedawca potrafi doradzić i pomóc w wyborze:

   http://allegro.pl/piekna-choinka-sztuczna-jodla-naturalna-220-gratis-i6557901592.html

   Swoją drogą ciekawy artykuł.
   Tomek

Comments are closed.