Jak wybrać idealne mieszkanie?

wymarzony-domChcesz zdecydować się na zakupienie własnego mieszkania? To bardzo poważna decyzja, która powinna być przemyślana pod każdym względem. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu idealnego mieszkania?

Wielu z nas marzy o tym, jakie zakupi sobie mieszkanie w przyszłości. Niektórzy z nas preferują niewielkie mieszkania z dwoma pokojami, inni wolą duże apartamenty, są tacy, którzy chcą zamieszkać na najwyższym piętrze, ale i tacy, którzy wolą parter i dostęp do własnego ogródka. Wobec tego pierwszą i najważniejszą poradą wtedy, gdy wybiera się dla siebie lokum, jest ta, aby podążać za swoimi marzeniami.

 

Oczywiście, nie każdy z nas może spełnić sen o zamieszkaniu w apartamencie w centrum Warszawy, dlatego też trzeba wówczas pójść na kompromisy. Tutaj zaczynają się schody, ponieważ nierzadko nie wiadomo, z czego lepiej zrezygnować, aby być nadal w pełni zadowolonym ze swojej decyzji.

 

Lokalizacja

To, co decyduje o wartości nieruchomości, a także o tym, czy jest ona komfortowa w codziennym użytkowaniu, jest jej lokalizacja. Najlepiej wobec tego wybrać mieszkanie położone blisko centrum lub też z dobrym dojazdem. Warto też sprawdzić dostępną infrastrukturę, między innymi dostęp do sklepów czy szkół.

 

Metraż

Jednym z problemów jest kupowanie mieszkania „na wyrost”, zwłaszcza wtedy, gdy środki są ograniczone. Takie mieszkanie nie tylko jest droższe w kupnie, ale i w utrzymaniu. Warto więc wybrać mieszkanie, które będzie w sam raz pod kątem metrażu, także biorąc pod uwagę swoje przyszłe plany.

 

Orientacja względem stron świata

To także ważna kwestia, ponieważ mieszkanie, które nie będzie odpowiednio położone względem stron świata, może być słabo doświetlone i zimniejsze.

 

Rozmieszczenie pokoi

Jedni wolą aneks kuchenny, inni zamkniętą kuchnie, jedni chcą mieć sypialnię położoną naprzeciwko salonu, inni przy nim. Wielu deweloperów, na przykład K&L z Gdańska (kli.com.pl) publikuje rzuty z mieszkań, aby wybrać łatwiej to najlepsze. Na stronie kli.com.pl można sprawdzić aktualne oferty.

 

Dostęp do mediów

Warto też sprawdzić, jak mieszkanie ma być ogrzewane czy jak ma być zasilana kuchenka – dzisiaj odchodzi się od kotłów gazowych w mieszkaniach na rzecz ciepłej wody i ogrzewania z elektrociepłowni, a także zamiast kuchenek gazowych wybierane są te elektryczne. To kwestia wygody, niskich rachunków i bezpieczeństwa.