Jak wybrać dobry rower miejski?

bike-1245884_640Rower to środek transportu cieszący się niezmiennie od lat dużą popularnością. Ostatnimi czasy powrócił do łask w wielkim stylu, co ma nierozerwalny związek z propagowaniem zdrowego stylu życia oraz z realizacją na szeroką skalę inwestycji służących miłośnikom dwóch kółek – w Polsce powstaje coraz więcej ścieżek i tras rowerowych.

Kilka pytań na początek

Mieszkańcy polskich miast chętnie przesiadają się z samochodów na rowery. Jest to nie tylko modny obecnie trend, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu i pieniędzy. Nie bez powodu zatem rośnie popyt na rowery przeznaczone do jazdy miejskiej. Jak dokonać wyboru najlepszego modelu? Pracownicy sklepu EVbike.pl radzą, by kierować się nade wszystko indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami, w związku z czym warto na początek odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Jak często będę używać roweru? Z jaką prędkością chcę się przemieszczać? W jakim stanie są drogi i ulice w moim mieście? Jaki jest stopień natężenia ruchu? Jaka kwotę mogę przeznaczyć na zakup? Wbrew pozorom dobry rower nie musi być wcale wydatkiem, który znacząco nadszarpnie domowy budżet.

Niełatwa decyzja

Rowery miejskie są często określane mianem „mieszczuchów” lub „holendrów”. Uwagę zwraca charakterystyczna ich konstrukcja, na którą składają się m.in. szerokie siodełko i szeroka kierownica, niezbyt długa rama oraz standardowo 28-calowe koła. Są to rowery zazwyczaj pozbawione zmiennych przełożeń. W najbardziej podstawowych i jednocześnie najtańszych wariantach nie ma też biegów. Kupując lepszy model, można natomiast liczyć na obecność zewnętrznych bądź wewnętrznych przerzutek. Całość waży sporo, bo przeciętnie ok. 20 kg. Jeśli komuś zależy na mniejszej masie roweru, powinien zdecydować się na nieco droższy model, w którym rama jest wykonana ze stopu aluminium.

Typ i rozmiar ramy

Specjaliści z EVbike.pl podpowiadają, iż niezwykle istotną kwestią jest wybór roweru miejskiego pod kątem typu ramy. Tu zaś pojawiają się dwie opcje: rama męska i damska. Czym się różnią? W ramie damskiej górna rura jest mocno obniżona, co ułatwia wsiadanie na rower, a rura podsiodłowa jest umieszczona bardziej pionowo, co sprzyja jeździe w wyprostowanej pozycji bliżej kierownicy.

Kolejną nie mniej ważną sprawą jest wybór rozmiaru ramy – w praktyce jest to dość skomplikowane, więc najlepiej skorzystać z fachowej pomocy. Mówiąc najogólniej, rozmiar ramy powinien być dostosowany do wzrostu rowerzysty. W przeciwnym razie podczas jazdy będzie on odczuwał wyraźny dyskomfort.

Czysta przyjemność i zero wysiłku – rower elektryczny w Warszawie od Evbike