Jak wybrać dobrego detektywa?

Życie płata wiele figli. Każdego dnia mnóstwo osób podejrzewa swoich partnerów o zdradę, dzieci o zażywanie narkotyków, czy pracowników o działanie na niekorzyść firmy. Niestety ciężko jest na własną rękę udowodnić takie sprzeniewierzenia, dlatego warto skorzystać z pomocy prywatnego detektywa. Biur oferujących takie usługi jest obecnie bardzo dużo. W związku z tym, dobrze wiedzieć, czym należy się kierować podczas dokonywania wyboru.

Prywatny detektyw – jak wybrać najlepszego?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by zgłosić się do osoby, która ma doświadczenie w zawodzie. Wysyp detektywów rozpoczął się w 2013 roku, kiedy zmieniono przepisy związane z uzyskaniem statusu detektywa. Do tego czasu kandydat musiał zdać specjalny egzamin państwowy, teraz potrzebny jest jedynie kurs, który trwa kilkadziesiąt godzin. Tak krótki czas nie wystarcza na to, by w pełni przygotować osobę do pracy w zawodzie detektywa. Często zdarza się, że małe doświadczenie sprawia, że młody detektyw może zostać zauważony przez śledzonego, co udaremni odnalezienie jakichkolwiek dowodów, które potwierdziłyby nasze podejrzenia. Dobrze, jeżeli osoba, z którą chcemy nawiązać współpracę pracowała wcześniej w organach ścigania. Dzięki takiemu doświadczeniu, zna już tajniki prowadzenia śledztwa. Poza tym, dokonując wyboru pamiętaj, że:

  • dobry prywatny detektyw musi mieć pozwolenie, czyli wpis do Ewidencji Działalności Regulowanej, którą prowadzi MSWiA. Wielu samozwańców daje do wglądu swoim klientom zaświadczenie o wpisie do rejestru MSWiA. Upoważnia ono jedynie do prowadzenia czynności w zakresie ochrony fizycznej, nie obejmuje usług detektywistycznych.
  • obowiązkiem detektywa jest posiadanie licencji, dlatego zapytaj o nią, jeżeli chcesz uniknąć oszustów.
  • biuro detektywistyczne godne zaufania, to takie, które może pochwalić się dobrymi opiniami. Przed podjęciem decyzji warto poczytać fora internetowe, odwiedzić stronę detektywa w sieci, czy zwyczajnie poprosić o pisemne referencje innych klientów.
  • za wszystkie usługi detektywistyczne powinny być wystawione faktury z odpowiednią adnotacją, za jaką czynność została pobrana opłata. Posiadanie takich faktur oraz umowy umożliwi domaganie się naprawienia szkód, w przypadku gdyby detektyw nieodpowiednio wykonywał swoje obowiązki.

Wybór odpowiedniej osoby nie jest prosty, dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie biura, z którym chcemy nawiązać współpracę.