Jak wybrać dobrą i nowoczesną lodówkę?

lodowkaZastanawiasz się nad kupnem nowej lodówki? Chcesz, żeby była dopasowana do stylu Twojej kuchni, oszczędna i niezawodna, a jednocześnie nie kosztowała Cię zbyt wiele? Przed kupnem powinieneś zorientować się, jakie funkcje lodówek oferują ich czołowi producenci oraz w co warto zainwestować.

Koniec ze szronem

Każda lodówka powinna posiadać system No Frost. Sprawia on, że skraplająca się na ściankach lodówki i zamrażarki para oraz woda są automatycznie odprowadzane za pomocą żłobień i rynienek za zewnątrz urządzenia, gdzie wyparowują pod wpływem ciepła z agregatora. Eliminuje to problem narastającego oszronienia produktów i lodówki, a co za tym idzie – potrzeby długotrwałego rozmrażania urządzenia.

Podwójna regulacja

Nowoczesne lodówki wyposażone są w dwa agregaty i termostaty – osobne dla zamrażarki. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które stwarza możliwość różnicowania ustawień temperatury w dwóch komorach oraz wyłączania tylko jednej z nich, np. gdy wyjeżdżamy na urlop. Zaletą tego systemu są również zamknięte obiegi powietrza w chłodziarce i zamrażarce, co ogranicza przenikanie zapachów.

Design

Poboczną, ale bardzo cenną dla estetów cechą nowych lodówek jest możliwość dopasowania ich do wystroju kuchni. Na rynku dostępne są już nie tylko białe urządzenia – możemy wybierać spośród stylowych odcieni metalicznych, kolorowych emalii, pięknych wzorów, a nawet pejzaży. Równie zróżnicowane są uchwyty oraz rodzaje drzwi, których montaż umożliwia otwieranie z prawej lub lewej strony – sami o tym decydujemy, przewieszając odpowiednio drzwiczki.

Strefa zero

Chodzi tu specjalną komorę chłodziarki, w której temperatura oscyluje w granicach 0 stopni C. Pojemnik Bio Fresh stwarza idealne warunki do przechowywania warzyw, owoców, mięsa oraz ryb – dzięki niemu produkty te do trzech razy dłużej zachowują świeżość i wszystkie odpowiadające jej walory, również odżywcze. Warto dodać, że niektóre lodówki są tak zaprojektowane, aby jedzenia można było przechowywać w kilku odrębnych strefach temperaturowych.

Oszczędność

Przed zakupem trzeba zdecydować się na określoną klasę energetyczną lodówki, ponieważ urządzenie zużywa stosunkowo dużo prądu. Najwyższa i najbardziej oszczędna w eksploatacji, ale jednocześnie najdroższa w kupnie jest klasa A+++, natomiast najniższa (nierekomendowana) klasa energetyczna to D. Dla porównania, urządzenie kl. A+++ pobiera aż o 50% mniej prądu w ciągu roku niż lodówka kl. A, co skutkuje zaoszczędzeniem ok. 120 zł (przy uśrednionej cenie prądu w Polsce).

Do obowiązkowych udogodnień należy również komfortowe i energooszczędne oświetlenie LED, a do opcjonalnych, lecz wartych zainteresowania: alarm otwartych drzwi, funkcja szybkiego chłodzenia (gdy wkładamy do lodówki dużo produktów na raz), kostkarka do lodu, dystrybutor chłodnych napojów, a także półki specjalnie profilowane na butelki. Korzystanie z nowoczesnej lodówki jest wyłącznie przyjemnością, ale warto przemyśleć swoje potrzeby, aby dokonać rozsądnego i zadowalającego zakupu. Warto więc wybrać produkt markowy (jak Bosch, Whirpool, LG czy Amica), który gwarantuje jakość wykonania i odpowiedni serwis.