Jak wybrać bojler? O tych 5 rzeczach musisz pamiętać!

Wybór urządzenia do podgrzewania wody to niezwykle ważny element podczas wyposażania domu. Od tego, czy dobrze dobierzemy sprzęt do potrzeb, zależeć będzie w przyszłości nasza wygoda, a także wysokość rachunków. Poznaj urządzenia do podgrzewania wody i wybierz najlepsze dla swojego domu.

Podgrzewacze pojemnościowe kontra przepływowe

Ze względu na sposób działania podgrzewacze wody można podzielić na urządzenia pojemnościowe oraz przepływowe. Pierwszy rodzaj nie tylko podgrzewa, ale także magazynuje ciepłą wodę użytkową. W zależności od zastosowanych rozwiązań mogą być podłączone do wszystkich kranów w domu (urządzenia ciśnieniowe) lub zapewniać ciepłą wodę tylko w jednym punkcie poboru (urządzenia bezciśnieniowe). Do zalet podgrzewaczy pojemnościowych należy dostęp do dużej ilości ciepłej wody, co sprawdza się w przypadku kilku domowników. Wadą jest za to konieczność wygospodarowania odpowiednio dużego miejsca na bojler. Warto sobie zdawać sprawę również z wyższego kosztu instalacji i eksploatacji urządzenia. Podgrzewacze przepływowe zaczynają działać dopiero w momencie odkręcenia wody, przez co należy liczyć się z pewnymi stratami wody. Rekompensuje to jednak w pewnym stopniu mniejsze zużycie energii. Urządzenia te zajmują też mniej miejsca niż podgrzewacze pojemnościowe.

Podgrzewacz wody na gaz

Bojlery mogą być zasilane gazem, niezależnie od tego, czy są to urządzenia przepływowe czy pojemnościowe. Jest to stosunkowo korzystne rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Pewnym ograniczeniem mogą być możliwości lokalowe, a dokładnie kubatura pomieszczenia oraz obecność wentylacji.

Podgrzewacza wody na prąd

Nie każdy ma dostęp do miejskiej sieci gazowniczej. Alternatywą dla gazu jest w takiej sytuacji urządzenie zasilane energią elektryczną. Podgrzewacze wody na prąd również występują w dwóch wariantach: pojemnościowym i przepływowym. Zależnie od wielkości i wydajności różny może być koszt ich eksploatacji. Aby zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, w przypadku podgrzewacza pojemnościowego warto zaprogramować działanie urządzenia tak, aby nie podgrzewało wody w godzinach nieobecności domowników czy w środku nocy.

Pięć rzeczy, o których musisz pamiętać, wybierając podgrzewacz

Kupując podgrzewacz do wody, należy zwrócić uwagę na pięć podstawowych cech urządzenia. Po pierwsze, omówiony już sposób działania – pojemnościowy lub przepływowy. Po drugie, wspomniany powyżej rodzaj zasilania – na gaz lub na prąd. Po trzecie, moc urządzenia. Im parametr ten będzie wyższy, tym szybciej uzyskamy ciepłą wodę. Po czwarte, pojemność oraz gabaryty zbiornika, w przypadku urządzenia pojemnościowego. Wielkość bojlera ma znaczenie zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań, w których trudno wygospodarować miejsce na ustawienie urządzenia. Po piąte, regulacja temperatury, w przypadku podgrzewaczy przepływowych. Może być ona hydrauliczna lub elektroniczna.

Kupując podgrzewacz do wody, należy przemyśleć przede wszystkim, jaki rodzaj urządzenia najlepiej sprosta zapotrzebowaniu domowników. Duże znaczenie ma również kwestia zasilania, moc, regulacja oraz pojemność. Wszystko to przełoży się na funkcjonalność rozwiązania, wymaga więc dokładnego rozważenia.