Jak wybrać biuro rachunkowe?

coins-948603_640Kiedy prowadzisz własną firmę, być może początkowo sam zajmujesz się prowadzeniem księgowości. Jeśli przedsiębiorstwo nie jest duże, nie powinno to nastręczyć dużych kłopotów, a świadomość, że wszystkiego sami pilnujemy, zapewnia nam psychiczny spokój.

Jeśli jednak twoja firma do małych nie należy, bądź wraz z upływem czasu stopniowo się rozrasta, warto pomyśleć o tym, by przekazać obowiązki księgowe profesjonaliście. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujesz, masz do wyboru zatrudnienie księgowej lub księgowego, albo przekazanie dokumentów do biura rachunkowego. Idealnie byłoby, gdybyś mógł pozwolić sobie na zatrudnienie księgowej, gdyż osoba taka będzie doskonale zorientowana w sytuacji firmy. Wiąże się to jednak z niemałymi kosztami, gdyż wynagrodzenia certyfikowanych księgowych należą do najwyższych w kraju. Nie musisz zatrudniać danej osoby od razu na pełny etat – być może wystarczy, jeśli przyjedzie dwa-trzy razy w tygodniu, co automatycznie obniży koszty wynagrodzenia.

Drugą możliwością jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Niech to nie będzie przypadkowe biuro – w pierwszej kolejności zapytaj rodziny czy znajomych, czy są w stanie jakieś polecić. Najważniejszą rzeczą jest, by firma posiadała ważny certyfikat Ministerstwa Finansów. Najlepiej będzie, jeśli twoimi dokumentami zajmie się tylko jedna osoba. Dzięki temu nie będziesz musiał zbyt wiele czasu poświęcać na spotkania, a dodatkowo maleje prawdopodobieństwo wystąpienia błędów, które mogłyby się przydarzyć, jeśli twoją firmą zajmowałoby się kilka osób. Taki system pracy występuje w bardzo dużych biurach, gdzie każda osoba zajmuje się określonym typem czynności, dlatego warto przemyśleć, czy nie będzie korzystniejsze skorzystanie z usług małej firmy. Mniejsza liczba klientów to możliwość indywidualnego traktowania, a także więcej czasu poświęcone na rozliczenie dokumentów twojej firmy.

Powinieneś sprawdzić opinie o danym podmiocie w Internecie, dzięki czemu będziesz wiedział, z kim masz do czynienia. Za wszelkiego rodzaju błędy podatkowe nadal odpowiadasz ty, jako właściciel firmy, warto więc zrobić jak najszersze rozeznanie, żeby uniknąć późniejszych przykrych sytuacji. Istotne jest też, aby dane biuro posiadało ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (nie tylko to obowiązkowe, ale także dodatkowe), gdyż w momencie ewentualnych błędów, będziesz mógł starać się o odszkodowanie. 

Ważną kwestią, którą będziesz kierował się podczas wyboru biura, będą oczywiście finanse. Najlepiej nie oszczędzać – biuro rachunkowe, które zatrudnia profesjonalistów z certyfikatem oraz z polisą ubezpieczeniową, będzie wyceniało wyżej swoje usługi od przeciętnej konkurencji. Jeśli twoja firma potrzebuje pełnej księgowości, zdecydowanie powinieneś zapłacić więcej, aby mieć pewność, że wszystko zostanie rozliczone poprawnie i o czasie. Jeśli jednak co miesiąc będziesz oddawał tylko kilkanaście faktur czy rachunków, spokojnie możesz wybrać usługę, której cena będzie porównywalna z cenami najbliższej konkurencji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą CredoTax – profesjonalne biuro rachunkowe Poznań.