Jak utrzymać łazienkę w czystości – praktyczne porady

lazienka-photoŁazienka jest miejscem, które powinno być przede wszystkim wygodne, funkcjonalne i bezwzględnie czyste. Osady z mydła, szamponu i zacieki z wody pojawiają się jednak na umywalce, kabinie prysznicowej czy wannie każdego dnia, dlatego łazienka wymaga systematycznego sprzątania, by zawsze mogła wyglądać estetycznie. Jeśli już na samym początku zdecydujemy się na funkcjonalne rozwiązania i będziemy wiedzieć jak czyścić kolejne elementy jej wyposażenia to szybciej uporamy się z porządkami, a pomieszczenie pozostanie czyste na dłużej.

Po pierwsze kupujemy podwieszane sprzęty

Duży wpływ na to czy łazienka będzie łatwa do utrzymania w czystości mają decyzje podjęte już na etapie aranżacji łazienki, a mianowicie zakupu sprzętu. Podwieszany sedes, bidet czy umywalkę znaczenie łatwiej jest umyć niż sprzęty stojące, ponieważ bez trudu można dotrzeć do wszystkich jej zakamarków. Znacznie łatwiej jest też wtedy wyczyścić posadzkę. W przypadku WC zabudowa stelaża sprawia, że ubywa trudnodostępnych miejsc do czyszczenia, co jak wiadomo również skraca nam czas pracy.

Po drugie wybieramy materiały

Chcąc nieco ułatwić sobie utrzymanie łazienki w czystości zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonane są sprzęty. Jednym z nich jest szkło. Dobrze sprawdza się ono w łazience, bo wygląda bardzo estetycznie i jednocześnie idealnie komponuje się z innymi tworzywami. Możliwości jego zastosowania w łazience jest bardzo wiele. Począwszy od szklanej kabiny prysznicowej i lustra a skończywszy na szklanej szafce na drobiazgi.

Dzięki wykorzystaniu szkła w łazience pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru, tworząc tym samym estetycznie wyglądające wnętrze. W przypadku kabiny prysznicowej, której czyszczenie, ze względu na dużą powierzchnię może być szczególnie uciążliwe dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest pomalowanie ścianek lub zamówienie specjalnego nadruku na szkle. Na takich powierzchniach wszelkie smugi i zacieki będą znacznie mniej widoczne.

Po trzecie przyjmujemy odpowiednią technikę

Na rynku dostępne są płyny, żele, mleczka i różnego, innego typu specyfiki, których użycie ma nam zagwarantować błyskawiczne pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń z łazienki. Bez względu jednak na jaki środek czyszczący się zdecydujemy unikajmy stosowania past polerskich, które mogą zarysować powierzchnię, trwale ją uszkadzając.

W sprzątaniu łazienki liczy się dokładność, więc zabierając się do pracy nie zapomnijmy o żadnym z elementów wyposażenia:

  • lustro wyczyśćmy przy użyciu płynu do mycia szyb oraz ręcznika papierowego. Możemy również w tym celu wykorzystać wodę z octem. Nie zapomnijmy też o przetarciu półki, ramy oraz oświetlenia, jeśli jest ono zamontowane przy lustrze.
  • umywalkę i baterię po każdorazowym umyciu środkiem czyszczącym osuszmy lub co najmniej przetrzyjmy wilgotną ściereczką, żeby pozbyć się nieestetycznie wyglądających osadów. Warto również przetrzeć wszelkie sprzęty w pobliżu umywalki jak szczoteczka do mycia zębów czy mydelniczka.
  • wannę najlepiej umyć zaraz po kąpieli, kiedy para wodna zmiękcza wszystkie zabrudzenia. Można ją wyczyścić wodą z dodatkiem mleczka do wanien emaliowanych. Żeby pozbyć się ewentualnych smug również przetrzyjmy ją szmatką do sucha.
  • prysznic czyśćmy płynem do szyb lub wodą z dodatkiem octu, najlepiej przy pomocy wycieraczki do szyb. Brodzik natomiast możemy wyczyścić tymi samymi środkami co wannę. Świetnie sprawdzą się również mleczka i płyny przeznaczone do czyszczenia armatury łazienkowej.
  • toaleta. Aby pozbyć się bakterii zastosujmy specjalnie w tym celu przygotowane płyny i żele. Można też wlać do muszli colę i po godzinie spłukać wodę.
  • kafelki najlepiej jest przecierać po każdej kąpieli. Do ich czyszczenia można wykorzystać albo płyn do mycia naczyń albo specjalne preparaty, które są dostępne w sklepach z chemią gospodarczą.
  • fugi wyczyśćmy starą szczoteczką do zębów, z której już nie korzystamy i pastą z sody oczyszczonej. Szczoteczkę możemy także wykorzystać do czyszczenia różnych, trudnodostępnych zakamarków w naszej łazience.

Systematyczność sposobem na idealną czystość w łazience

Chcąc ułatwić sobie sprzątanie łazienki wybierzmy odpowiednie sprzęty i materiały na etapie aranżacji łazienki, dobierzmy też odpowiednie środki do czyszczonych powierzchni. Ważne jest też to, by systematycznie sprzątać łazienkę. Podobnie jak w przypadku usuwania plam z ubrań osady z mydła, zacieki, kamień czy rdzę znacznie łatwiej jest usunąć, gdy zanieczyszczenia są świeże. Częste mycie toalety, prysznica, umywalki, armatury sprawi, że dosłownie kilkanaście minut wystarczy, by łazienka zawsze lśniła czystością.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Świat Szkła oferującą elementy szklane na dowolny wymiar: kabiny prysznicowe, balustrady, panele kuchenne i wiele innych.