Jak uśmierzyć ból wątroby?

11_Jak uśmierzyć ból wątrobyNiewłaściwa dieta, zbyt obfity posiłek lub choroba, która utrudnia wątrobie prawidłową pracę – wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Co możemy zrobić w chwili, gdy nadmiernie obciążona wątroba stanie się przyczyną silnego bólu?

 

Dlaczego wątroba boli?

Ustalenie przyczyny problemu to podstawa w walce o zdrowie. Ból wątroby może się pojawiać po zbyt obfitym, tłustym posiłku, który nadmiernie obciąża ten narząd i zmusza go do zbyt intensywnej pracy. Ból pod prawym żebrem może być problemem przejściowym, jednak nie można go ignorować. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, gdy nawracającym bólom towarzyszą takie problemy, jak osłabienie, brak apetytu, wzdęcia oraz problemy związane z wyglądem i kolorytem skóry. W takim przypadku wizyta u lekarza jest najlepszym krokiem, jaki można podjąć z myślą o swym zdrowiu.

 

Co jeszcze możemy zrobić?

Podstawa to unikanie alkoholu, mocnej kawy oraz zmiana menu. Lekka dieta, w której tłuszcze zwierzęce i ciężkostrawne produkty będą się pojawiać sporadycznie, może pomóc nam w odzyskaniu dobrej formy. Warto jednak pamiętać o chorobach, o jakich może świadczyć ból pod prawym łukiem żebrowym. By wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne lub w porę rozpocząć walkę o zdrowie, warto wykonać kilka prostych badań diagnostycznych. Wywiad lekarski i tradycyjne badanie to podstawa, często wykonywanym badaniem jest też USG. Ważną rolę odgrywają tu również badania krwi, w tym próby wątrobowe, pozwalające na dokonanie prawidłowej oceny pracy wątroby. W razie poważniejszych problemów lekarz może też zlecić takie badania, jak laparoskopia czy tomografia. Od tego, jakie będą wyniki owych badań, zależeć będzie dalsze postępowanie.

 

Jak uniknąć bólu?

Bez względu na to, jakie są przyczyny bólu i jakie metody leczenia zalecił nam specjalista, warto pamiętać o postępowaniu w taki sposób, by ból wątroby nie utrudniał nam życia zbyt często. By nie obciążać wątroby, warto jadać częściej, za to w mniejszych ilościach. Zalecane jest też unikanie potraw smażonych oraz ograniczenie ilości tłuszczów zwierzęcych w diecie. Ich miejsce z powodzeniem mogą zająć oleje roślinne, które mogą korzystnie wpłynąć na ogólny stan naszego zdrowia. Zalecanymi dla zdrowej diety produktami są też chude mięsa oraz warzywa i owoce. Naturalnymi lekami na ból wątroby mogą się również okazać przyprawy. Zastąpienie soli i pieprzu takimi dodatkami smakowymi, jak mięta, oregano, kminek lub tymianek sprawi, że nasz układ pokarmowy lepiej poradzi sobie z trawieniem, co pomoże również naszej zapracowanej wątrobie.

 

Bóle, które pojawiają się pod prawym żebrem, nie mogą być ignorowane. Ten problem może się wiązać „tylko” z chwilową niedyspozycją i zbyt obfitym posiłkiem, może jednak być symptomem poważnych problemów ze zdrowiem. Z myślą o swej przyszłości warto zatem w porę zmienić nawyki żywieniowe oraz wykonać kontrolne badania, które pozwolą ocenić stan naszej wątroby.