Jak urządzić wnętrze w skandynawskiej stylistyce.

Skandynawowie słyną z przepięknie urządzonych wnętrz. Przytulna atmosfera, jasne pomieszczenia i naturalne materiały wykończeniowe to odpowiedź na mroźny klimat panujący w tym miejscu. Jak urządzić wnętrze w takiej stylistyce? Oto kilka wskazówek.

Kolorystyka

Najważniejsza dla skandynawów jest biel – kolor ponadczasowy oraz uniwersalny. Białe wnętrza wydają się być przestronniejsze i jaśniejsze. Na  tle bieli świetnie prezentują się także inne barwy. Z reguły są to wyraziste akcenty, które sprawiają, że wnętrza skandynawskie przestają wyglądać sterylnie. Skandynawowie nie boją się także  łączenia bieli z czernią i robią to wyśmienicie. Jedna ściana pomalowana czarną farbą tablicową to bardzo dobry pomysł na nordyckie wnętrze.

Materiały wykończeniowe

Skandynawowie uwielbiają naturalne materiały. Mowa tu o drewnie, skórze, kamieniu czy szkle. W tak urządzonych wnętrzach znajdziemy również przedmioty  wykonane z lnu, bawełny oraz wełny. Częstym akcentem jest wykorzystanie materiałów, które noszą na sobie już ślad czasu: na przykład stary drewniany stół albo stara cegła.

Oświetlenie

Spora ilość marek, która produkuje designerskie oświetlenie wywodzi się ze skandynawii, a jeszcze więcej firm niezwiązanych z tym rejonem inspiruje się tym stylem. Lampy skandynawskie są proste  w swojej formie i dają piękne słoneczne światło. We wnętrzach skandynawskich odnajdziemy również sporą ilość świeczników oraz świec, które także tworzą niesamowity nastrój.

Inspiracje  skandynawskie

Inspiracji najlepiej poszukiwać w internecie. Zarówno zdjęcia jak i wizualizacje wnętrz, które utrzymane są w skandynawskiej stylistyce to ogromna kopalnia pomysłów. Ciekawych rozwiązań warto poszukiwać szczególnie w przypadku gdy mamy mocno ograniczony budżet. Niekiedy można wykonać coś  tanim kosztem, a efekt końcowy  przekroczy nasze najśmielsze oczekiwania.

Meble

W przypadku stylu skandynawskiego nie można zapomnieć również o meblach, które muszą posiadać dwie wartości. Mają być komfortowe w użytkowaniu i powinny cechować się minimalizmem. Takie połączenie to esencja stylu skandynawskiego, a zasada sprawdza się nie tylko w przypadku mebli.

Przestrzeń

Ostatnim elementem jest umiejętność optymalnego wykorzystania przestrzeni. Skandynawowie potrafią nawet z małej kawalerki wydobyć tyle miejsca, że wydaje się ona być dużo bardziej przestronna niż w rzeczywistości. Najważniejsze jest aby zaprojektowane wnętrze było przemyślane, a jego przestrzeń została wykorzystana w najbardziej racjonalny sposób.