Jak urządzić pokój młodzieżowy i pokój dziecięcy

Najczęściej zmieniającymi się aranżacjami wnętrz w naszych domach i mieszkaniach są pokoje dziecięce i pokoje młodzieżowe. Dzieci szybko rosną, zmieniają się ich potrzeby i gust. Wnętrze pokoju dla dziecka czy nastolatka musi spełniać wiele funkcji i być dostosowane do wieku.

Aranżacja pokoju dziecięcego i młodzieżowego powinna podobać się przede wszystkim jego mieszkańcowi. Zarówno dziecko jak i nastolatek powinien się utożsamiać ze swoim pokojem.

Wnętrze pokoju musi być przystosowane do zabawy, nauki i wypoczynku. W każdym pokoju przede wszystkim powinno znaleźć się dostosowane do wieku, wygodne łóżko oraz meble dopasowane do wieku, które pozwalają na przechowywanie potrzebnych dziecku czy nastolatkowi ubrań i rzeczy. Warto zadbać o swobodne miejsce do zabawy w przypadku młodszych dzieci a w przypadku starszych dobrze zorganizowane miejsce do nauki i spotkań z koleżankami  kolegami.

Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dziecięcy i pokój młodzieżowy? Jak urządzić funkcjonalnie i w dobrym guście pokój dla dziecka  a jak pokój dla nastolatka?

Jak urządzić pokój dziecięcy?  

Pokój dla dziecka powinien być przede wszystkim miejscem bezpiecznym. Kluczową rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest właśnie bezpieczeństwo. Meble powinny być stabilne, kontakty i okna zabezpieczone a łóżko wyposażone powinno być w zabezpieczającą upadkowi barierkę. Wyobraźnia i pomysłowość dzieci nie zna granic. Jeśli myślimy o łóżku na antresoli czy łóżku piętrowym miejmy pewność, że nasze dziecko nie jest na takie rozwiązanie za małe. Pokój dziecięcy inaczej urządzimy dla niemowlaka i inaczej dla przedszkolaka a jeszcze inaczej dla dziecka w młodszym wieku szkolnym. Każde z nich będzie miało inne potrzeby na które pokój powinien odpowiadać. Również wystrój pokoju dziecięcego  zależności od jego wieku będzie ulegał przemianom.  Uniwersalną metodą na urządzenie pokoju dziecięcego jest zastosowanie w nim neutralnego koloru bazowego i uzupełnienie go poprzez dodatki kolorystyczne i dekoracje. W taki sposób szybko i niedrogo przeprowadzimy metamorfozę pokoju dziecięcego.

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Nastolatki mają już swoje oczekiwania co do wyglądu swojego pokoju. Mają już mniej lub bardziej sprecyzowany gust i zainteresowania. Dobrze jeśli aranżacja pokoju będzie do nich nawiązywała. Urządzając pokój młodzieżowy my jako rodzice powinniśmy głównie doradzać ale nie decydować za dziecko. Pozwólmy nastolatkom zdecydować o stylu, kolorystyce, dajmy możliwość wyboru dodatków czy to w formie plakatów, ramek, tapety przecież to dziecko będzie spędzało w pokoju najwięcej czasu i to będzie jego mały świat. Zadbajmy jako rodzice by pokój młodzieżowy  był funkcjonalnie zagospodarowany, by znajdowało się w nim odpowiednie oświetlenie. Tutaj tak jak w przypadku pokoju dziecięcego dobrym zamysłem jest użycie bazowego koloru do którego w przypadku zmieniających się upodobań i zainteresowań nastolatka w prosty sposób będziemy mogli przeprowadzić metamorfozę pokoju.

Jeśli potrzebujesz pomocy w urządzeniu pokoju dla dziecka lub pokoju młodzieżowego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów i zamówić wykonanie projektu wnętrza. Z pomocy projektanta możemy skorzystać zarówno stacjonarnie w biurze projektowym jak również poprzez usługę jaka jest projektowanie wnętrz online.