Jak stosowany może być żuraw warsztatowy?

crane-482425_640W zakładach produkcyjnych i przemysłowych, w niewielkich warsztatach i w całkiem dużych firmach, swoje zastosowanie znajdzie żuraw warsztatowy. Jest to urządzenie o wszechstronnej funkcjonalności, które ułatwia pracę osób zajmujących różne stanowiska pracy. Jak działa taki żuraw i w jaki sposób będzie można go zastosować w praktyce?

Czym jest żuraw warsztatowy?

Żuraw warsztatowy jest miejscowym rozwiązaniem dźwigniowym. Bywa nazywany wieloczynnościowym urządzeniem dźwignicowym, albo żurawikiem warsztatowym, z uwagi na często niewielkie wymiary. Pozwala ono na realizację czynności transportowych na określonym, zdefiniowanym wcześniej obszarze wykonywanych prac. U producentów i sprzedawców żurawi warsztatowych, m.in. w sklepie Elektrowit, można nabyć rozmaite typy tychże urządzeń, co pozwala na jak najlepsze, najbardziej optymalne dopasowanie ich funkcjonalności do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Rodzaje żurawi warsztatowych

Najczęściej w firmach produkcyjnych wykorzystywany jest żuraw warsztatowy słupowy. Jego podstawowym elementem będzie stabilny słup o założonej wysokości, do którego przymocowane jest ramię robocze. Swoim kształtem i konstrukcją taki żuraw przypomina żurawia budowlanego, tyle że jest znacznie mniejszy. Żurawie słupowe są montowane na podbudowie lub bezpośrednio do podłoża i wspierają prace transportowe na znacznym obszarze, mając obrót wysięgnika możliwy w zakresie 270 a nawet 360 stopni. Mogą być one wyposażone w napęd ręczny lub mechaniczny.

Popularne są również żurawie przyścienne, które mogą mieć różną budowę wysięgnika. Pod tym względem wyróżnia się żurawie warsztatowe wspornikowe i odciągowe. Wspornik umożliwia uzyskanie dużej wysokości podnoszenia ładunku, dlatego dobrze sprawdza się nawet w pomieszczeniach o stosunkowo niskiej wysokości.

Gdzie stosowane są żurawie warsztatowe?

Żurawie warsztatowe stosowane są w zakładach produkcyjnych i przemysłowych w różnych branżach, zwłaszcza tam, gdzie działania transportowe odbywają się w ścisłym zakresie jednego stanowiska pracy.

Za pośrednictwem żurawi warsztatowych można unosić wszelkiego typu elementy oraz manipulować nimi w dowolny sposób. Dzięki nim łatwo wykonamy prace przeładunkowe i remontowe, stosując tylko jedno urządzenie mechaniczne. Na swoim wyposażeniu żurawie warsztatowe posiadają warsztaty, magazyny, zakłady wytwórcze czy hale produkcyjne, czyli miejsca, w których prowadzona jest działalność, wymagająca takich rozwiązań.