Jak sprawnie zarządzać nieruchomościami?

paper workO tym, że zarządzanie nieruchomościami nie jest proste już wiadomo. Wymaga to nie tylko wiedzy i wiele personalnych cech, ale jak sprawić, aby takie administrowanie było sprawne?

Sprawowanie pieczy nad budynkiem, czy nawet całą wspólnota mieszkaniową należy do zadań trudnych, ale nie niemożliwych. Istnieje przecież wiele firm, które świetnie sobie z tym radzą i mają pod sobą setki takich pojedynczych ogniw. Wszystko jest kwestią świetnej organizacji i kilku zasad, które powinny być jasne określone i przestrzegane od początku. Wówczas nie powinno być żadnych problemów.

Określenie stanu prawnego

To właściwie jest pierwszy punkt, z którego powinno się wystartować. Nieruchomości bez ustalonego stanu prawnego nie można sprzeda, nikomu podarować. Trudno jest poczynić jakiekolwiek inwestycje, a o wszelkich kredytach czy dofinansowaniach, możemy pomarzyć. Bez tego ani rusz! Taki krok wymaga jednak wiedzy prawnego albo konieczności skontaktowania się z prawnikiem czy notariuszem.

Stwórz plan zarządzania

Kiedy wszystkie prawnicze formalności zostały już dopełnione, konieczne jest stworzenie planu, według którego można zarządzać nieruchomością. Na rynku istnieją gotowe przykłady pięciu planów dla różnych rodzajów nieruchomości. Są to porady i wskazówki specjalistów, którzy zajmują się tym od wielu lat. Możesz z nich skorzystać, bądź też ustalić, dodać własne punkty, które uważasz za bardzo ważne.

Zarządzaj!

Teraz przyszedł czas na prowadzenie planu w życie. To chwila, w której teoria powinna przekształcić się w praktykę. W tym momencie zajmujemy się zarządzaniem nieruchomości. To znaczy, że odpowiadamy za podatki, finanse, umowy. Zmagamy się z codziennymi problemami, rozmawiamy z mieszkańcami, przyjmujemy ich roszczenia i oczekiwania itp. W zakres naszej pracy należy zawieranie umów, wynajem lokali mieszkalnych, rozliczanie mediów, a także nadzór nad kontrolami technicznymi i prowadzenie przeglądów okresowych. Pamiętaj, że co innego oznacza zarządzanie jednym budynkiem, a co innego wspólnotą mieszkaniową. Ta druga opcja jest bardziej skompilowana, łączy, bowiem w sobie nie tylko więcej formalności, ale również o wiele więcej problemów, z którymi nie spotka się osoba zarządzająca jednym budynkiem.

Zdaj się na fachowca

Jeśli nie jesteś pewny czy dasz sobie radę z zarządzaniem nieruchomościami – lepiej zwróć się do specjalisty. Nie da się ukryć, że jest to zadanie trudne i bardzo odpowiedzialne. Brak pewnych umiejętności czy wiedzy może po prostu wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. W takiej sytuacji lepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy, np. Provisor i skorzystać z kompleksowych, fachowych usług z zakresu zarządzania i administrowania nieruchomościami.