Jak skutecznie wdrażać programy magazynowe? Krótki poradnik

office-work-things-picjumbo-comZarówno w firmach produkcyjnych, jak i – co oczywiste – handlowych, sprawna gospodarka magazynowa ma niesłychanie ważny wpływ na rentowność całego przedsiębiorstwa. Optymalizacja operacji magazynowych może umożliwić redukcję kosztów w firmie, a usprawnienie jego funkcjonowania znacząco zwiększyć satysfakcję klientów. Jeśli dotychczasowy system nie zapewnia już wystarczającej sprawności, może warto przesiąść się na nowy? Jak wybrać najlepszy system do zarządzania gospodarką magazynową, i – co o wiele ważniejsze – poprawnie i efektywnie wdrożyć go w firmie?

Magazyn, choć nieco zapomniany i pomijany w podręcznikach zarządzania, może – i częstokroć ma – kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu firmy. W firmach produkcyjnych to magazyn jest bramą przedsiębiorstwa, przez którą wpływają materiały i surowce, a wypływają gotowe wyroby. Również w przedsiębiorstwach handlowych jakość pracy magazynu ma dla firmy kluczowe znaczenie – to od jego sprawności zależy funkcjonowanie firmy, szybkość obsługi klientów oraz ich satysfakcja i zadowolenie.

Programy magazynowe: warunek wysokiej jakości pracy magazynu

Specyfika pracy magazynu wymusza przynajmniej minimalną informatyzację oraz automatyzację. W małych firmach do wsparcia służy prosty program magazynowy, częstokroć nawet bezpłatny lub zakupiony w pakiecie razem z oprogramowaniem finansowo-księgowym.

Jednak w większych firmach proste, uniwersalne rozwiązania nie spełniają już swoich zadań. I to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, nie przystają do specyfiki działania konkretnej firmy (bo tylko poprzez precyzyjne dopasowanie systemu można uzyskać maksymalną wydajność), po drugie proste programy magazynowe nie oferują bardziej zaawansowanych funkcji, niezbędnych w większym magazynie.

Program dopasowany do firmy

Optymalnym rozwiązaniem dla każdej firmy jest wybór systemu, dopasowanego do specyfiki przedsiębiorstwa, z możliwością elastycznego wprowadzania nowych funkcji w miarę rozwoju firmy. To już nie prosty program magazynowy, a zintegrowany system magazynowy. Używając prostej analogii, można taki zaawansowany system przyrównać do garnituru uszytego na miarę przez renomowanego krawca, w przeciwieństwie do szytych masowo gotowych ubrań. Starannie dobrana tkanina, elegancki krój, nici, guziki żadnych odstających czy zbyt przylegających elementów. Wszystko z najwyższej półki. Szlachetna, funkcjonalna i harmonijna całość.

Zaawansowane systemy magazynowe to już pierwsza liga oprogramowania dla firm. Dzięki nim wszystkie podstawowe operacje realizowane w magazynie: przyjęcie, wydawanie towarów, ich lokalizacja, przesunięcia wewnętrzne, znakowanie są wykonywane precyzyjnie, bez straty czasu na zbędne czynności. Możliwości są jednak dużo szersze. Systemy takie obsługują również kompletację zamówień, znacznie ją przyspieszając i redukując niemal do zera błędy w jej trakcie. Są też istotnym elementem optymalizacji kosztowej, przy zachowaniu – wbudowanych w filozofię ich działania – najwyższych standardów pracy. Można je również łatwo integrować z systemami finansowo-księgowymi, płatniczymi czy zarządzania zamówieniami. Czyli podsumowując – to zupełnie nowa jakość w pracy przedsiębiorstwa.

Pozwól działać fachowcom

Wdrożenie systemu gospodarki magazynowej najlepiej powierzyć fachowcom – czy to z własnego zespołu IT, czy firmie zewnętrznej o ugruntowanej pozycji i udokumentowanym doświadczeniu.

Praktyka wskazuje, że to jednak specjaliści z zewnątrz znacznie częściej są w stanie świeżo spojrzeć na firmę i zaproponować właściwe rozwiązania, uwzględniające zarówno specyfikę przedsiębiorstwa, jak i potencjalne ścieżki jej rozwoju, oraz – co nie jest bez znaczenia – znających rozwiązania stosowane u konkurencji. Zaawansowany system magazynowy z wyższej półki może stać się biletem firmy do rozwoju i wejścia na nowe rynki.