Jak się uczyć skutecznie?

Children in school.Skuteczna nauka to cel, do którego dotrzeć chciałby niejeden uczeń. Jak się uczyć, by się nauczyć, a jednocześnie nie przemęczyć? Jak zapamiętywać łatwiej informacje, a później umieć odszukać je w zakamarkach pamięci?

Na te pytania pomogą nam odpowiedzieć specjaliści z Edun Korepetycje, ogólnopolskiej sieci placówek edukacyjnych, pomagających w problemach ze szkolną edukacją. Edun oferuje między innymi korepetycje ze wszystkich przedmiotów, kursy przygotowujące, językowe oraz poprawkowe.

Po pierwsze – zacznij

Najtrudniejsze, zwłaszcza jeśli chodzi o samodzielną naukę, jest rozpoczęcie pracy. Na pewno znasz ten stan, gdy gotowy jesteś ugotować obiad dla rodziców, sprzątnąć całe mieszkanie i wyczesać psa, byle tylko nie dotknąć książek? Nasi eksperci mają prostą radę – postanów sobie, że spędzisz nad zeszytem lub książką jedynie najbliższy kwadrans. Potem zdecydujesz co dalej. Najczęściej 15 minut wystarczy, by wciągnąć się w zadanie, kolejne minuty zlecą bardzo szybko.

Po drugie – rutyna w uczeniu się

Nasz mózg lubi ustalone schematy… Jeśli więc będzie wiedział, że nadchodzi pora na naukę, zmobilizuje się i przygotuje na czekające go zadanie. Warto ustalić stały dzień i porę na powtórki materiału – dzięki temu wypracujemy w sobie nawyk, bardzo przydatny do skutecznej nauki. Najlepszy efekt da codzienny zwyczaj – możesz przeznaczyć np. 20 minut po przebudzeniu na przejrzenie zeszytów – dzięki temu zapamiętasz znacznie więcej, niż może Ci się wydawać.

Po trzecie – siadaj do nauki najedzony i wypoczęty

Nie zaczynaj nauki, jeśli jesteś głodny albo źle się czujesz, będzie to stracony czas. Lepiej poświęć najpierw chwilę na odpoczynek i przekąszenie czegokolwiek. Zadbaj także o przygotowanie miejsca do pracy, przewietrz pokój, sprzątnij biurko, poproś domowników, by Ci nie przeszkadzali. To samo dotyczy rozpraszaczy: telewizora, radia, internetu. Wyłącz wszystko, co nie jest Ci potrzebne.

Po czwarte – skup się

Rada ta odnosi się częściowo do punktu powyżej – czyli przygotowania sobie miejsca pracy i usunięcia rozpraszaczy. Eksperci z Edun idą jednak krok dalej, polecają maksymalne skupienie uwagi na danym materiale przez określoną ilość czasu. Przydatna w tym może być technika Pomodoro. Zakłada ona, że czas przeznaczony na naukę wynosi 25 minut, należy zaplanować sobie zadania, które nam dokładnie tyle zajmą. Potem następuje 5 minut przerwy, którą możemy wykorzystać na cokolwiek chcemy. Po 3-4 Pomodoro, czyli 25-minutowych okresach skupienia robimy sobie przerwę dłuższą. Choć metoda jest banalna, to naprawdę poprawia efektywność. Wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację lub użyć zwykłego sekundnika.

Po piąte – ucz się mądrze

Zanim zaczniesz się uczyć, musisz określić jasno, czego dokładnie chcesz się nauczyć. Rozdziału z książki? Listy słówek po angielsku? Rozwiązywać działania na procentach? Określ swój cel, by wiedzieć, kiedy go osiągniesz. Pamiętaj, nie wkuwaj bezmyślnie wszystkiego. Także tu działa zasada Pareto, że 20% informacji jest najważniejsze i pozwala zdać klasówkę na 80%.