Jak rozpoznać kamicę żółciową? Najważniejsze informacje

20-Jak rozpoznać kamicę żółciową Najważniejs  ze informacjeKamica żółciowa to choroba dróg żółciowych polegająca na powstawaniu kamieni i ich zaleganiu, w wyniku czego dojść może do zatkania przewodów żółciowych, zapalenia trzustki lub zatkania przewodu trzustkowego. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny choroby, jak jej unikać i jak rozpoznać pierwsze objawy.

Przyczyny kamicy żółciowej

Wśród przyczyn kamicy żółciowej wymienić można nadmiar cholesterolu w organizmie, zbyt duże zagęszczenie żółci lub trudności w jej przepływie. Powodem może być nadmierna otyłość oraz złe nawyki żywieniowe. Kamica żółciowa często dotyka osoby chore na cukrzycę, pojawia się również u kobiet w ciąży. Sprzyjają jej schorzenia wątroby, niedoczynność tarczycy, niedokrwistość hemolityczna. Wszystkie wymienione czynniki ułatwiają powstawanie złogów w drogach żółciowych, które z czasem przekształcają się w kamienie. Wiele osób żyje przez wiele lat, nie zdając sobie sprawy z rozwijającej się choroby – kamica żółciowa często rozpoznawana jest przypadkowo.

Objawy – kolka żółciowa

Charakterystycznym objawem kamicy żółciowej jest tak zwana kolka żółciowa – nagły, bardzo silny ból o charakterze skurczowym. Zlokalizowany jest w okolicach nadbrzusza i prawej łopatki. Przyczyną bólu jest przemieszczanie się kamieni w obrębie przewodu żółciowego, a jego nasilenie uzależnione jest od wielkości złogów. Kolce żółciowej towarzyszyć mogą takie objawy jak gorączka, dreszcze i poty. Wyróżnić można kilka odmian kamicy żółciowej. Zakażona kamica pęcherzyka żółciowego objawia się tępym bólem w prawym podżebrzu, towarzyszą jej również wzdęcia. Kamica niezakażona charakteryzuje się z kolei bólami skurczowymi, promieniującymi w kierunku środkowego nadbrzusza i prawej łopatki. Kamica przewodowa powodować może zażółcenie białek oczu oraz zażółcenie skóry, często skutkuje także stanem zapalnym wątroby. Aby jednoznacznie rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z kamicą żółciową, konieczne jest badanie USG jamy brzusznej.

Jak leczyć kamicę żółciową?

Leczenie kamicy żółciowej wymaga przeprowadzenia odpowiednich zabiegów. Współczesna medycyna pozwala na endoskopowe usuwanie kamieni, możliwe jest także laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z zalegającymi w nim złogami. Dzięki nowoczesnym zabiegom powrót do pełnej sprawności jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnych operacji wiążących się z długą rekonwalescencją. W przypadku wcześnie wykrytych niewielkich złogów bez zwapnień podejmowane są niekiedy próby rozpuszczenia. Należy jednak pamiętać, że kuracja taka może trwać bardzo długo, nawet kilka lat. Co więcej, nie ma pewności, czy kamienie nie powstaną po raz kolejny. Leczenie kamicy żółciowej warto wspierać odpowiednią dietą. Powinna być bogata w błonnik, najlepiej w postaci owoców i warzyw. Wskazane jest wykluczenie z jadłospisu tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Warto wybierać chude mięso i ryby.

Kamica żółciowa zazwyczaj wymaga przeprowadzenia odpowiednich zabiegów endoskopowych lub laparoskopowych. Dzięki szybkiej reakcji na ból połączony z gorączką, dreszczami i niekiedy wymiotami, unikniemy zaostrzenia dolegliwości, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie.