Jak rozpoznać dobry warsztat samochodowy?

Na polskim ryku istnieje naprawdę sporo przeróżnych warsztatów samochodowych. Nawet w najmniejszych miasteczkach jest ich przynajmniej kilka i o dziwo każdy z nich prosperuje całkiem nieźle. Samochody dość często psują się i wymagają rutynowego serwisowania, więc zawsze jest nad czym pracować.

Jednak – jak wiadomo – warsztat warsztatowi nie jest równy, więc skąd zwykły zjadacz chleba ma wiedzieć, który warsztat jest dobry i jak ma rozpoznać, czy jego samochód został naprawiony rzetelnie i uczciwie? Otóż jest kilka rzeczy, na które można zwrócić uwagę nawet jeszcze przed złożeniem zlecenia naprawy. Szczegóły te mogą sprawić, że gdzieś z tyłu głowy zapali się nam czerwona lampka wątpliwości mogąca nas uchronić przed płaceniem za tak zwaną fuszerkę.

Na początek trzeba zapoznać się z ofertą danego serwisu. Oczywiście mowa tu niekoniecznie o autoryzowanym serwisie (ASO), ale o jakimś większym, bądź mniejszym przedsiębiorstwie prywatnym. Na rynku istnieje kilka ogólnych specjalizacji warsztatów: mechanika pojazdowa, czyli zwyczajna „naprawa aut”, warsztaty blacharsko-lakiernicze i różnego rodzaju wyspecjalizowane serwisy jak np. naprawa klimatyzacji, czy wymiana opon.

Najczęściej jednak udajemy się do firmy określanej mianem „warsztat samochodowy”. Aby wiedzieć, czy jest to rzetelny warsztat należy już na wejściu sprawdzić, czy posiada on określony cennik. Szanująca się naprawa samochodów poda nam przynajmniej w przybliżeniu, ile kosztuje dana czynność lub ewentualnie, ile liczą sobie za godzinę pracy mechanika. Przy tym powinni też podać, ile szacunkowo zapłacimy za wykonaną usługę, by nie okazało się, że nad wymianą oleju majster pracował 3 doby, kiedy normalnie taka czynność zająć powinna około 2 godzin.

Dalej należy zapytać o części, które zamawia dla naszego auta warsztat samochodowy. Jeśli poleca nam zamienniki o bardzo niskiej jakości albo części, które są podejrzanie drogie, powinniśmy się wtedy dwa razy zastanowić. Dobrze jest też przed zleceniem naprawy, jeśli wiadomo, co się w naszym samochodzie zepsuło, sprawdzić, ile średnio dana część kosztuje. To nie jest wiedza tajemna. Serwisy często szukają dodatkowych zysków i prowizji na zamawianych w hurtowniach częściach. Dalej idąc, na te części powinniśmy dostać oddzielny paragon lub kopię faktury (choćby dla gwarancji). Naprawa samochodów również ma obowiązek zużyte podzespoły nam pokazać po naprawie, żebyśmy mieli pewność, iż wymieniono nam rzeczywiście wadliwy element.

Jeśli zaś udajemy się do lakiernika samochodowego, zapytajmy o jakieś skończone już pojazdy lub poprośmy, aby pokazano nam, jak wygląda proces naprawy. Jeśli zobaczymy na lakierze np. morki, czyli fakturę skórki pomarańczowej, znaczy to, że jest to warsztat odwalający tak zwaną fuszerkę. Jeśli zobaczymy, że na każde wgniecenie nakładają blacharze tylko szpachlę, bez uprzedniego wyklepania blachy, również powinniśmy z takiego załatwienia sprawy zrezygnować. Może się też zdarzyć, że pracownicy kategorycznie nie będą chcieli ujawniać swojego fachu, ale takie działanie chyba mówi samo za siebie.

I wreszcie internet! Praktycznie każdy serwis samochodowy ma jakieś opinie w internecie. Na pozytywne nie patrzmy, bo mogą one być pisane przez pracowników warsztatu samochodowego, ale zwróćmy uwagę na te negatywne. Jeśli jest ich stosunkowo niewiele, może oznaczać to, że nasz potencjalny warsztat samochodowy jest godny naprawy naszego auta.

Dodatkowo pamiętajmy, że każdy mechanik ma prawny obowiązek oddać nam auto sprawne. Jeśli wracamy z tym samym, mamy prawo nie płacić za poprawki lub jeśli wynikła z nich inna awaria, mamy prawo dochodzić odszkodowania. Większość mechaników o tym dobrze wie, ale niektórzy korzystają na niewiedzy swoich klientów.