Jak robione są znaki drogowe?

znak-drogowyDzięki znakom drogowym wiemy, jakie zasady ruchu obowiązują na danej drodze czy w innej przestrzeni. Zna je każdy kierowca, a także ich rozpoznawania uczą się najmłodsi, aby móc poruszać się bezpiecznie.

Ze znakami drogowymi stykamy się na każdym kroku. Znaczenie tych znaków zapisane jest w odpowiednich przepisach prawa i można podzielić je na pionowe oraz poziome. Znaki pionowe to głównie różne tarcze i tablice, które mają napisy i symbole, również zalicza się do nich znaki świetlne, z kolei znaki poziome to te malowane na nawierzchniach.

 

Znaki drogowe zostały wprowadzone po raz pierwszy w Szwajcarii w 1790 roku. W Polsce pojawiły się w 1908 roku i początkowo było to 5 rodzajów znaków. Obecnie są one już stosowane na całym świecie, aby pozwalać na łatwiejsze poruszanie się kierowców samochodów, motocykli, rowerzystów i pieszych.

 

Aby znak drogowy mógł dobrze pełnić swoją funkcję, musi być czytelny i trwały. W związku z tym obecnie do produkcji znaków drogowych stosuje się wysokiej klasy materiały. W przeszłość odeszły już znaki drogowe malowane na tablicach metalowych, ponieważ obecnie stosuje się w tym celu bardziej zaawansowane technologie, które gwarantują także lepszą wytrzymałość i widoczność znaków, także po zmroku, ponieważ pokrywane są one specjalnymi odblaskowymi foliami.

 

Na początku z blachy wykrawa się odpowiedni element odpowiadający wielkości znaku. Potem jest on wykańczany, między innymi polerowany i wyrównywany na nabrzeżach. Na znakach nakleja się odpowiednie folie, które wycinane są ploterowo, a potem są one trwale przymocowywane do nawierzchni znaku. W procesie produkcyjnym stosuje się specjalne maszyny, dlatego też w dużej mierze proces ten jest zautomatyzowany. Na koniec znaki są wykańczane otworami i śrubami, aby można było zamontować je na słupkach lub innych nawierzchniach.

 

W Polsce w produkcji znaków drogowych specjalizuje się między innymi firma Metaltech (metaltech.pl), która jest w stanie wykonać je na zamówienie klienta w dowolnej wersji. Więcej informacji znaleźć można na stronie firmy: metaltech.pl.