Jak przygotować rośliny do zimy

Rośliny, które odpowiednio przygotujemy do zimowania przetrwają mrozy, wiosenne skoki temperatur i brak wody w podłożu. Wiele roślin ogrodowych należy osłonić przed mrozem. To tylko jedna z rzeczy, o które musisz zadbać. Jak przygotować rośliny na zimę w ogrodzie?

Zabezpieczenie trawnika

Po pierwsze usuń zalegające na trawniku liście. Jeśli tego nie zrobisz darń pod nimi zacznie żółknąć, zamierać i gnić. W październiku po raz ostatni skoś trawę. W przeciwnym wypadku pod warstwą trawy zaczną rozwijać się grzyby. Możesz też zasilić je specjalnym nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości fosforu i potasu, a niewielkiej ilości azotu. W ten sposób trawa lepiej zniesie niską temperaturę, a na wiosnę szybciej rozpocznie wegetację.

Rośliny wieloletnie

Pędy roślin wieloletnich najczęściej przycina się już jesienią. Warto przyciąć je tuż nad ziemią, a pozostałe fragmenty okryć korą, liśćmi lub trocinami. Dobrze jest osłonić je również włókniną czy siatką o drobnych oczkach. Jednak warto też zostawić część pędów do wiosny. W ten sposób pozwolisz w nich przezimować pożytecznym owadom, a w sezonie zimowym ptaki będą mogły pożywiać się ich nasionami. Suche łodygi bylin będą służyć za rusztowania, na wiosnę – kiedy się ociepli – można je wyciąć.

Rośliny w pojemnikach i doniczkach

Przed zimą musisz osłonić wszystkie rośliny uprawiane w doniczkach i pojemnikach, które będą zimować na zewnątrz. Mróz jest dla nich dużo groźniejszy niż dla tych roślin, które rosną w ziemi i mają długie korzenie. Przede wszystkim ustaw je w zacisznym miejscu, a donice i skrzynie owiń matami słomianymi, folią bąbelkową, jutą czy tekturą falistą. Aby zapewnić im swobodny przepływ powietrza ustaw je na deskach wspartych klockami. Mniejsze pojemniki możesz też ułożyć w tekturowym pudle, które wyłożyć wiórami, trocinami, suchymi liśćmi czy nawet gazetami. Śmiało skorzystaj też z osłon przypominających torby, które wykonane są z włókniny albo specjalnej maty (folia aluminiowa i folia bąbelkowa). A gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza warto dodatkowo osłonić pędy tych roślin. Więcej o sposobach osłaniania roślin dowiesz się z poradnika: Jak ochronić rośliny ogrodowe przed mrozem i śniegiem?

Drzewa i krzewy

Większość drzew i krzewów – poza pierwszymi latami – nie wymaga okrywania na zimę. Jednak takie gatunki jak magnolie, tulipany, hortensje, klony czy cyprysy warto osłonić choćby cienką matą słomianą, tekturą falistą czy włókniną. Niskie drzewka można nawet zakryć kartonowym pudłem, a do środka nasypać trocin lub styropianu. Jeszcze inną opcją jest osłonięcie tych drzew specjalnie przygotowanym parawanem z włókniny, który rozciągniesz na wbitych w ziemię prętach bambusowych. Jeśli w Twoim ogrodzie są drzewa i krzewy formowane musisz je otoczyć specjalną opieką. Regularnie strzyżone drzewka są mniej odporne na mróz i wiatr. W przypadku róż wystarczy jedynie obsypać ich podstawę kopczykiem ziemi.