Jak postrzegane są opiekunki osób starszych zagranicą?

Nie od dzisiaj wiadomo, że społeczeństwo europejskie starzeje się. Proces ten widać szczególnie na zachodzie Europy. W związku z tym, zwiększa się także zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych.

Kto może wykonywać ten zawód?

Opiekun seniorów to ciężka praca. Wiąże się z dużą odpowiedzialnością i empatią. Z pewnością nie każdy będzie miał predyspozycję do tego zawodu. Osoba, która się go podejmie powinna być silna psychicznie i posiadać odpowiednie doświadczenie. Konieczna jest chociaż podstawowa wiedza medyczna. Aby ją zdobyć warto wybrać się na specjalne kursy, które przygotują nas do podjęcia pracy w tym zakresie. Kolejna kwestia to znajomość języka obcego. Bez tego właściwie nie mamy szans na to, by zając się osobą starszą. Język jest niezbędny, ponieważ na pewien czas przenosimy się do innego kraju, w którym musimy się sprawnie komunikować.

Skojarzenia z opiekunem osób starszych

Obecnie polscy opiekunowie seniorów są bardzo poważani zagranicą. Są to osoby wykwalifikowane, cierpliwe i znające języki. Dzięki takim firmom jak carework.pl pracownicy z naszego kraju są coraz mocniej doceniani. CareWork zatrudnia tylko osoby kompetentne, z doświadczeniem i znajomością języka niemieckiego. Choć jeszcze jakiś czas temu praca w roli opiekunki osób starszych nie kojarzyła się pozytywnie, dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Ma to oczywiście duży związek z zarobkami. Opiekunowie mogą zarabiać między czterema, a sześcioma tysiącami złotych netto. Dodatkowo agencje lub pośrednicy gwarantują bardzo dobre warunki pracy, przykładowo – wyjeżdżając za granicę nie musimy martwić się o zakwaterowanie, czy pomoc w załatwianiu dodatkowych formalności.

W Sieci znajdziemy mnóstwo informacji o tym jak wygląda praca opiekunów osób starszych w Niemczech. Oczywiście nie wszystkie z nich są prawdziwe. Zanim jednak podejmiemy decyzję o pracy w tym zawodzie powinniśmy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Zastanówmy się, czego oczekujemy po wyjeździe, czy będziemy w stanie na jakiś czas przenieść się do innego kraju oraz czy nasza psychika jest na tyle silna, by wytrzymać ewentualne negatywne strony tej pracy.