Jak postawić ogrodzenie z paneli?

Montaż ogrodzenia może być łatwy, szybki i tani. Nie potrzebujemy do tego zaawansowanej wiedzy, skomplikowanego projektu architektonicznego ani wykwalifikowanych fachowców.

Bezproblemowe postawienie płotu umożliwia nam nowoczesna konstrukcja paneli ogrodzeniowych. To gotowe do złożenia produkty, które możemy nabyć w sklepie budowlanym, hurtowni lub bezpośrednio u producenta. Są wytrzymałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, nie wymagają też pracochłonnej konserwacji.

Najpierw projekt Zanim przystąpimy do budowy płotu, powinniśmy przygotować jego plan. Taki projekt powinien uwzględniać wymiary działki, szerokość przęseł oraz rozmieszczenie słupków ogrodzeniowych. Koniecznie rozplanujmy też umiejscowienie wsporników, które zapewnią stabilność całej konstrukcji. Pamiętajmy przy tym, że przęsła paneli ogrodzeniowych dostępne są w określonych wymiarach. Przygotowując plan ogrodzenia zaplanujmy też umiejscowienie bram i furtek. 

Przygotowanie terenu i podmurówka

Przy planowaniu płotu weźmy też pod uwagę ukształtowanie terenu – w wielu przypadkach konieczne będą bowiem prace ziemne w celu wyrównania podłoża. W projekcie uwzględnijmy także umiejscowienie podmurówki. Możemy ją wykonać z gotowych prefabrykatów, które należy wkopać w ziemię zanim wykonamy montaż ogrodzenia.

Zamówienie

Kolejny etap to złożenie zamówienia na panele ogrodzeniowe w sklepie, hurtowni lub u producenta. Powinno ono uwzględniać określoną liczbę przęseł, słupków ogrodzeniowych i wsporników, a także akcesoriów montażowych: obejm, śrub i zaślepek. Na tym etapie nie zapomnijmy także o zamówieniu bramy i furtki. Najlepiej, jeśli będą one dopasowane stylistycznie do paneli ogrodzeniowych. 

Montaż ogrodzenia

Po złożeniu zamówienie musimy zdecydować, czy płot będziemy montować samodzielnie, czy też z udziałem profesjonalnej ekipy. Konstrukcja paneli pozwala na wykonywanie montażu przez amatorów, nie oznacza to jednak, że nie potrzeba do tego żadnej wiedzy technicznej. Montaż ogrodzenia rozpoczynamy od osadzenia w podłoży słupków ogrodzeniowych oraz podmurówki. Kolejnym etapem jest przymocowanie przęseł za pomocą dostępnych w zestawie obejm i śrub montażowych. Ostatnia czynność to montaż zaślepek.