Jak poprawić pozycję bloga w wyszukiwarkach?

BlogProwadzenie własnego bloga nie jest obecnie ani trudne, ani kosztowne. Jednak problemem może być zdobycie atrakcyjnej pozycji wśród innych stron o tej samej lub zbliżonej tematyce. Idealnym rozwiązaniem jest profesjonalne pozycjonowanie, jednak na to mało kogo stać. Jak więc samodzielnie poprawić niskim lub zerowym kosztem pozycję bloga w wyszukiwarkach internetowych?
Wymiana linków

Gdy rozpoczynamy przygodę z blogowaniem, rzadko jesteśmy w tym samotni. Z reguły wielu naszych znajomych będzie miało założone blogi czy strony internetowe, choć część z nich będzie rzadko używana i odwiedzana. Jednak idealnie mogą one posłużyć do zwiększania pozycji naszego bloga. Pozycjonowanie polegać będzie w tym wypadku na wymianie linków i wzajemne linkowanie do tworzonych tekstów. Najlepsze efekty będzie dawać oczywiście specjalizacja na danej tematyce, więc lepiej by do naszego bloga o tematyce finansowej linkowały blogi na przykład o giełdzie czy rynku Forex, a nie blogi o modzie czy kuchni. Wymiana linków nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek kosztów, a pozycjonowanie jest szybkie i efektywne.
Katalogowanie. Łatwym sposobem na bezpłatne pozycjonowanie bloga jest też katalogowanie go w specjalnych serwisach agregujących dane na temat stron internetowych. Niektóre katalogi są bezpłatne, inne wymagają niewielkich opłat, a jeszcze inne umożliwiają bezpłatne dodatnie wpisu pod warunkiem umieszczenia na blogu linków do katalogu stron. Linkowanie z katalogu jest bardzo łatwym sposobem na pozyskanie przekierowań i często możemy uzyskać w ciągu jednego dnia nawet kilkaset odnośników.
Promowanie bloga na forach internetowych
Jeszcze kilka lat temu bardzo popularnym sposobem na zdobywanie linków było promowanie własnego bloga na forach internetowych. Korzystali z tego w głównej mierze pasjonaci sieci, którzy jako pierwsi tworzyli blogi i tematyczne strony internetowe. Ta metoda zostaje powoli zapomniana, choć jest idealnym sposobem na zdobycie dodatkowych linków i docelowo poprawę pozycji w serwisach takich jak Google. Pozycjonowanie na forach internetowych polegać powinno na założeniu konta na forum tematycznie powiązanym z treścią naszego bloga. Jeśli aktywnie będziemy korzystali z forum, to automatycznie generowany odnośnik do naszego bloga będzie wyświetlany nie tylko każdemu czytającemu forum, ale również pozycjonowanie stanie się faktem. Promowanie bloga na forach internetowych powinno być wykorzystane zawsze, jeśli tylko wykorzystane być może.
Komentarze na innych blogach
Dobrym sposobem na szybką poprawę pozycji w wyszukiwarkach jest też komentowanie innych wpisów na blogach powiązanych tematycznie. Jeśli tworzymy artykuł sponsorowany, to z pewnością albo korzystamy z informacji na innych blogach, albo przynajmniej raz na jakiś czas sprawdzamy, co stworzyli inni blogerzy. Wtedy możemy wyrazić własną opinię na opisywany temat i czasem dodać w treści komentarza link do naszego artykułu. Dobrym sposobem jest napisanie komentarza i dodanie słów takich jak: „poruszyłem ten temat na moim blogu we wpisie (i tu podajemy link do strony)”. Możemy też wykorzystać specjalne miejsce pozwalające na wprowadzenie odnośnika do naszego bloga, który to będzie dostępny poprzez kliknięcie w nasz podpis. To rozwiązanie pozwala na szybkie zdobycie wielu linków.