Jak poprawić komfort psychiczny pacjentek lekarzy ginekologów?

16255176372_7cfb747483_oStare, wysłużone fotele ginekologiczne bynajmniej nie zapewniają komfortu pacjentkom zgłaszającym się na wizyty kontrolne do lekarza ginekologa lub na planowane zabiegi czy badanie cytologiczne. Jest to poważny problem zwłaszcza dla tych pacjentek, które odczuwają duży dyskomfort już na samą myśl o wizycie u ginekologa. Jak temu zaradzić?

Kobiety nie chcą chodzić do ginekologa

Zaleca się, aby dorosła kobieta odwiedzała gabinet ginekologiczny co najmniej raz w roku. Dzięki regularnym badaniom można między innymi wykryć nieprawidłowości w budowie narządów rodnych czy też pierwsze stadium nowotworów. Wiele kobiet w ogóle nie chodzi do lekarza ginekologa, przede wszystkim młode dziewczęta, które wstydzą się lub nie widzą takiej potrzeby. Inne kobiety deklarują, że kontrolne wizyty u ginekologa nie są im do niczego potrzebne, ponieważ nie mają problemów ze zdrowiem.

Statystyki Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton” zebrane w raporcie „Bezpieczny fotel” pokazują, że 74 proc. kobiet regularnie odwiedza ginekologa. Najwięcej jest w tej grupie pań pomiędzy 21 a 35 rokiem życia. 18 proc. chodzi na wizyty sporadycznie lub chociaż raz dotychczas było u ginekologa. Aż 8 proc. kobiet deklarowało, że jeszcze nigdy nie było na takiej wizycie, a w grupie tej przeważały osoby młode w wieku od 16 do 25 lat.

Ponad 38 proc. pań chodzi do ginekologa w trosce o własne zdrowie, a 24 proc. dlatego, że w pewnym wieku po prostu trzeba podjąć taki krok. Dolegliwości w okolicach intymnych oraz bolesne, nieregularne miesiączki skłaniają wiele pań do odbycia wizyty u lekarza ginekologa.

Nowoczesny fotel konieczny

Problemem dla wielu pań jest to, że w gabinecie ginekologicznym czuje się niekomfortowo. Zły, przestarzały sprzęt budzi odrazę, dlatego lekarze powinni zadbać o jego wymianę.

W sklepach z wyposażeniem medycznym, m.in. na stronie firmy Juventas, można kupić fotel ginekologiczny, który zapewni komfort lekarzowi i pacjentce podczas badania i przeprowadzania zabiegów.  Fotele powinny posiadać wygodne siedzisko, aby było ono użyteczne i wygodne dla pacjentki. Jednocześnie konstrukcja fotela powinna być stabilna, estetyczna i trwała.

Oprócz tego w gabinecie powinno znaleźć się urządzenie do wykonywania USG, co pozwoli na natychmiastową diagnostykę stanu zdrowia pacjentki. Jest ono istotne także dla pań w ciąży, które podczas każdej wizyty u lekarza mogą zobaczyć swoje dziecko na monitorze komputera.

Zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com