Jak odmłodzić swoją skórę?

Arzt berprft das Gesicht der Patientin vor dem EingriffNie jest tajemnicą, że młodo wyglądająca skóra jest podstawowym aspektem urody i dobrego samopoczucia. Jednak z upływem czasu coraz trudniej utrzymać ją w jak najlepszym stanie. Na pomoc pewnym problemom idzie medycyna estetyczna, która, wciąż się rozwijając oferuje coraz nowsze i skuteczniejsze metody odmładzania skóry.

Pomimo zapewnień reklam i opisów kremów, o możliwościach wygładzenia nawet najgłębszych zmarszczek, zawsze po pewnym czasie stosowania takiego kremu widzimy, że efekt nie jest dostatecznie zadowalający. Dzieje się tak dlatego, że większość substancji zawartych w kremach nie jest w stanie przekroczyć warstwy rogowej naskórka, a tym samym wchłonąć do skóry właściwej. W związku z tym efekt działania takiego kremu jest chwilowy i nie rozwiązuje przyczyny problemu, jaką jest zbyt mała ilość substancji odżywczych i produkcji białek w skórze właściwej. Medycyna estetyczna z kolei skupia się na głębszych warstwach skóry, dzięki czemu jest w stanie odmłodzić skórę „od środka”.

Jednym z najczęstszych zabiegów medycyny estetycznej jest mezoterapia igłowa. Zabieg może nie jest tak przyjemny jak nałożenie i wmasowanie kremu, jednak jego skuteczność jest nieporównywalnie większa. Mezoterapia igłowa polega na podawaniu za pomocą cieniutkich igiełek substancji odżywczych bezpośrednio do skóry właściwej. Dodatkowo pobudzone zostaje krążenie w obrębie skóry na której zastosowano tą metodę. Sumarycznie powoduje to przyspieszoną regenerację skóry oraz poprawę jej sprężystości i elastyczności.

Innowacyjnym i wyjątkowo skutecznym zabiegiem odmładzającym skórę jest podawanie osocza bogatopłytkowego. Osocze to najpierw pobiera się od pacjenta a następnie po odpowiednim przygotowaniu, wstrzykuje do skóry właściwej. W związku z tym nie ma mowy o jakiejkolwiek reakcji alergicznej. Zawarte w podawanym preparacie osocza czynniki wzrostu stymulują skórę do regeneracji a tym samym prowadzą do wygładzenia zmarszczek i poprawy owalu twarzy.

Metodą starszą, ale jeśli dobrze wykonaną dającą świetne efekty, jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego. Jest to naturalny składnik skóry, który poprzez zapewnienie zgromadzenia w niej wody, poprawia jej elastyczność i zapobiega jej wiotczeniu. Niestety, z wiekiem nasze komórki produkują go coraz mniej, przez co pojawiają się zmarszczki. Podawanie tego kwasu w miejsca w których chcielibyśmy wypełnić jego braki powoduje spłycenie zmarszczek oraz młodszy i świeższy wygląd skóry.

Rzecz jasna, każdy z tych zabiegów ma wady. Mogą pojawić się niewielkie podrażnienia skóry, delikatne wybroczyny czy siniaki w obrębie wkłuć. Z tego powodu nie są to zabiegi zalecane przed ważnymi uroczystościami. Efekty nie są natychmiastowe, jednak gdy już odpowiednie substancje zadziałają, są bardzo spektakularne. Drugą wadą jest to, że zabiegi te trzeba powtarzać co kilka miesięcy by utrzymać pożądany efekt, ponieważ podane substancje zostają zużyte lub usunięte przez komórki. Ważne jest również, by poddać się takiemu zabiegowi u doświadczonego i zaufanego lekarza, ponieważ nie każdy jest w stanie w pełni poprawnie je wykonać. Domowe próby stosowania mezoterapii czy wstrzykiwania kwasu hialuronowego za pomocą produktów zakupionych przez Internet mogą się bardzo źle skończyć.

Fakt, że skóra się starzeje trzeba zaakceptować. Jednak warto zainwestować w poprawę jej wyglądu i utrzymanie jej jak najdłużej w stanie bliskim do doskonałości.

Artykuł przygotowany we współpracy z gabinetem Medico Derm